Armoni mızıkaları ve bandoların çok sesli çağdaş Türk müziğinin ve Türk müzik eğitiminin gelişmesine katkıları
The contribution of harmonic orchestra and bands to Turkish poliphonic modern music and to the development of Turkish music
  1. Tez No: 34575
  2. Yazar: DOĞAN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma, Armoni Mızıkaları ve Bandoların, Çoksesli Çağdaş Türk Müziğinin yaygınlaşmasına ve Türk müzik eğitiminin gelişmesine olan katkılarını ve bu alandaki rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla kökleri Muzika-i Hümayun'a dayanan Armoni Mızıkaları ve Bandoların daha sağlıklı incelenebilmesi için, Türk'lerde Muzikai Hümayun öncesi askeri müzik kurum ve kuruluşları ile ilgili tarihsel gelişmeye, araştırmanın başında yer verilmiştir. Daha sonra 1800'lü yıllardan günümüze, Türk toplumunda çoksesli müziğin benimsenmesine, yaygınlaşmasına ve gelişmesine ne oranda katkıda bulundukları, Türk müzik eğitimine olan etkileri/katkıları,, bilgi tarama modeli ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Muzikai Hümayun, Armoni mızıkaları ve Bandaların kuruluş ve gelişmesine eğitim, yönetim, icra ve bestecilik yolu ile önemli ölçülerde katkılarda bulunan yerli ve yabancı uzmanlara da yer verilmiştir. Sonuç olarak Cumhuriyet döneminde ülke çapındaki coğrafi dağılımı gözönüne alındığında, çoksesli müziğin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konusunda oldukça önemli bir boşluğu doldurmuş olan ve aynı rolünü sürdürmekte olan Armoni Mızıkaları ve Bandoların, Çoksesli Çağdaş Türk Müziğine ve Türk müzik eğitimine önemli ölçüde etki ve katkılarının olduğu anlaşılmaktadır. Ülkemizde, sanatsal ve kültürel kalkınmamızın bir boyutu olarak müzik kalkınmamızda Armoni Mızıkaları ve Bandoların, Müzik eğitim kuramlarımızla işbirliği ve dayanışma ile önemli görevler üstlenebileceği (rol oynayabileceği), ülke çapında Bando müziğinden daha çok yararlanılabileceği konusunda önerilerde bulunulmuş, Armoni Mızıkaları ve Bandolara eleman yetiştirilmesi konusuna da değinilerek, karşılaşılan sorunlara ve bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerle ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to diffuse Harmonic Orchestras and Bands, Poliphonic Modern Turkish Music and the contributions to the development of the education of Turkish music. With this aim to analyse Harmonic Orchestras and bands which originate from Muzikai Hümayun the historic development of the institutions and establishments of the army music of the Turks before Muzikai Hümayun has been given at the beginning of this research. To what extent has poliphonic music, been a contribute to being considened as ones own, to the diffusion and development in the Turkish society, the contribution/effects on the education of Turkish music have been attempted to be determined through data searching model after the 1800's till today. For the development and establishment of Muzikai Hümayun, Harmonic Orchestra and Bands, foreign and Turkish experts have contributed a great deal through education, administration, performance and composing. As a result, it has been understoud that Harmonic Orchestras and Bands have contributed and affected the education of Turkish Music that has filled in the very important gap of the diffusion and development of poliphonic music and that continues the same role when considering the geopraphical spreading throughout the country in the Republican period. It has been suggested in our country that being in cooperation and support with music education institutions Harmonic Orchestra and Bands, which is a dimension of our development in art and culture, in our development in music, and Band mucis can be a benefit throughout our country. It has also been suggested that personnel for Harmonic Orchestra bands should be trained. Also suggestions for any possible problem and their sollutions have been made.