Konaklama işletmelerinin sürdürülebilir turizm performanslarının küresel sürdürülebilir turizm kriterlerine göre analizi: Alanya üzerine bir çalışma
Analysis of sustainable tourism performances of accommodation companies with respect to global sustainable tourism criteria: A study on Alanya
  1. Tez No: 345787
  2. Yazar: ONUR OKU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya ekonomisi içinde turizm sektörü hızla büyümeye devam etmektedir. Küresel kalkınma stratejilerinde kullanılmaya başlanan sürdürülebilirlik prensipleri turizm sektörüne de zamanla uyarlanmaya başlamıştır. Turizm sektöründe artan rekabet, başta konaklama işletmeleri olmak üzere sektörün genelinde sürdürülebilir turizmi bir zorunluluk haline getirmiştir. Başlıca konuları çevresel, ekonomik, sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik olan bu yaklaşım, turizmin çevreye olumsuz etkilerini en aza indirgemeyi, yerel halkın sosyal ve kültürel kimliğinin korunmasını, ülkenin ve turizmin tüm paydaşlarının ekonomik olarak kalkınmasını bir arada hedefler. Bu noktada temel anlayış, gelecek nesillere dünya mirasını tüketmeden aktarabilmektir. Özellikle son yıllarda sürdürülebilir turizmi maliyetleri azaltma aracı ve artan rekabet ortamında bir fırsat olarak gören konaklama işletmeleri, değişik birçok uygulama ile sürdürülebilir turizm prensiplerine uymaya çalışmaktadır. Dünya genelinde yüzün üzerinde sürdürülebilir turizm sertifikasyonu ile ilgili standartlar oluşturulmuştur. Dünya turizminin üçte birine hâkim olan Akdeniz çanağının önemli destinasyonlarından biri olan Alanya ilçesinde faaliyet gösteren konaklama işletmeleri de sürdürülebilir turizm standartlarına uyumluluklarını arttırmaya çalışmaktadır. Bu tez çalışmasında dünyada uygulanan sertifikasyonları bir araya getirerek ortak bir değerlendirme kriterleri çıkaran Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi?nin hazırladığı ölçekle Alanya?daki konaklama işletmelerinin sürdürülebilir turizm performansları incelenmiştir. Turizm gelirlerinde yaşanan azalma ve çevresel kaygıların artması nedeniyle konaklama işletmelerinin sürdürülebilir turizm uygulamalarına daha çok önem vermesi, Akdeniz çanağındaki rekabet içinde Türkiye turizminin pazar payını arttırması açısından büyük önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector has continuously been a rapidly growing part of the world economy. Sustainability principles that have been used in global development strategies have also been adapted to tourism sector in time. Increasing competition has forced the sector, especially the accommodation companies to use sustainable tourism principles more and more. Sustainable tourism approach has focus on main areas like environment, economic development, social values and cultural resources. Sustainable tourism aims to minimize the negative effects of tourism on the environment, to protect the social and cultural identity of local people, and to increase the well-being of all stakeholders of the tourism industry and the country in general. Main idea behind this approach is to pass on to future generations the world heritage without depleting them. Especially in the last few years, accommodation companies have realized the opportunity of applying sustainable tourism practices in a way of reducing costs and gaining competitive advantage. Tourism companies, mainly hotels have been adapting to sustainable tourism principles by applying to a variety of certification systems worldwide. There are more than a hundred certification standards in the world about sustainable tourism. Alanya is one of the most important destinations of the Mediterranean, which accounts for one third of the world tourism arrivals and revenues. Accommodation companies in Alanya have also been trying to increase their compliance with sustainable tourism standards. In this thesis study, sustainable tourism performances of the accommodation companies in Alanya have been analyzed using the criteria of Global Sustainable Tourism Council, who prepared a scale by unifying all the certification items in the world. With decreasing tourist spending and increasing environmental concerns, accommodation companies need to focus more on sustainable tourism practices in order to keep and further increase Turkey?s share in the highly competitive Mediterranean and also generally in the world tourism market.