Alanya'daki yerleşik yabancıların sosyal statülerinin belirlenmesi ve satın alma davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Determining the social status of the settled foreigners in Alanya and analysing the effects of social status on buying behavior
- Tez No: 345803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, Alanya'daki yerleşik yabancıların sosyal statülerinin belirlenmesi ve sosyal statülerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ancak sosyal statüyü belirleyen mutad değişkenlerin olmaması nedeniyle, araştırmada milliyet, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi sosyal statüyü belirleyebilecek değişkenler olarak kullanılmıştır. Milliyet, Alman, İskandinav ve Rus; eğitim ve gelir düşük, orta ve yüksek düzey olarak kategorileştirilmiştir. Sosyal statü belirlenirken Alanya'daki yerleşik yabancılar düşük, orta, yüksek sınıf olarak sınıflandırılmamakta, milliyet, eğitim ve gelir düzeylerine göre durum analizleri yapılmaktadır. Yerleşik yabancıların sosyal statülerinin satın alma davranışı üzerindeki etkisine yönelik de tercih ettikleri alışveriş mekanları, uçuş firmaları, satın aldıkları ürünlerin markaları, satın alma davranışına ilişkin çeşitli önermeleri cevaplandırmaları istenmiştir. Araştırma kapsamında 350 yerleşik yabancıya anket uygulaması yapılmış, ancak 26 anket eksik veri nedeniyle analize alınmamıştır. Toplam 324 anket ile gerçekleştirilen analizde ?SPSS 13 for Windows? istatistik programı kullanılmıştır.Bu kapsamda araştırma sonuçları, Alanya'da en fazla Almanların, daha sonra İskandinav ve Rusların yerleşik olarak yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Yerleşik yabancılar, düşük- orta- yüksek olarak kategorileştirilen eğitim düzeyleri açısından ele alındığında, en fazla orta ve yüksek eğitim düzeyine sahip yerleşik yabancıların bulunduğu; gelir düzeyleri açısından bakıldığında ise düşük- orta- yüksek olarak kategorileştirilen gelir düzeylerinde en fazla düşük ve orta düzey gelire sahip yerleşik yabancıların bulunduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Satın alma davranışıyla ilgili olarak ise Alanya'daki yerleşik yabancıların satın alma davranışlarında kalite ve fiyatı temel aldığı sonucu elde edilmiştir. Sosyal statüye dayalı satın alma davranışında bulunan yerleşik yabancı oranı düşüktür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine social status of the settled foreigners in Alanya and investigate the effect of their social status on buying behavior. However, due to lack of usual variables determining social status, nationality, education level and income level was used as variables that determined social status. Nationality was categorized such as German, Scandinavian and Russian; education and income has been done such as low, medium and high level. While determining the social status, settled foreigners in Alanya have not been classified as low, medium and high class and situation analysis of them have been made based on nationality, education and income levels. They were asked to answer various propositions on their preferred shopping places, flight companies, brands of the products they purchased and their buying behavior for the effect of social status of the settled foreigners on buying behavior. With in this research, 350 of settled foreigners have been made a questionnaire, but 26 questionnaires have not been analyzed because of missing data. In the analysis carried out with a total of 324 questionnaires, ?SPSS 13 for Windows? statistical program has been used.In this context, research results suggest that Germans are maximum for settled foreigners in Alanya and then Scandinavians and Russians come after. When settled foreigners discussed in terms of education level categorized such as low-medium-high, we found that most of settled foreigners had medium and high education level. Also, in terms of their income levels, most of them were low and medium income level. As regards the buying behavior, a result obtained that settled foreigners in Alanya paid attention to quality and price in their buying behavior. The rate of settled foreigners? buying behavior based on social status was low.