Mürsel Paşa (Bakü)'nın askeri ve siyasi faaliyetleri
Political and military activities of the Pasha Mürsel Bakü
- Tez No: 345807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA TÜRKDOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
?Mürsel Paşa (Bakü)?nın Askerî ve Siyasî Faaliyetleri? başlığı altında yapılan bu çalışmada Osmanlı Devleti?nin Birinci Dünya Savaşı öncesi durumu genel olarak anlatıldıktan sonra Mürsel Bakü?nün hayatı ve askeri faaliyetlerine değinilmiştir. Mürsel (Bakü) Paşa?nın hayatı ve askeri faaliyetlerinden sonra bu faaliyetlere hem arşiv belgeleriyle hem de dönemi anlatan kitaplarla ve makalelerle derinlemesine bir bakış yapılmıştır. Bu anlamda Paşa?nın Birinci Dünya Savaşı?nda iştirak etmiş olduğu muharebeler ve bu muharebelerde göstermiş olduğu başarılar ele alınmıştır. Daha sonra Paşa?nın Azerbaycan İstiklal Mücadelesi?nde yapmış olduğu üstün hizmetler anlatılmış, özellikle de Bakü?nün ele geçirilmesi konusunda Paşa?nın önemli katkıları ortaya konulmuştur. Bundan sonra Mustafa Kemal?in 19 Mayıs 1919?da Samsun?a ayak basmasıyla başlayan İstiklal mücadelesine ve bu mücadelenin önemli köşe taşlarından biri olan Başkomutanlık Meydan Zaferi?nin askeri yönüne değinilmiş, bu zaferin kazanılmasında Mürsel Paşa?nın gerçekleştirmiş olduğu askeri taktikler anlatılmıştır. Son olarak da Paşa?nın son dönem askeri ve siyasi faaliyetlerine değinilmiştir. vi
Özet (Çeviri)
In this study titled ?Political and military activities of The Pasha, Mürsel Bakü, the condition of The Ottoman Empire before The First World War is handled and life and military activities of Mürsel Bakü are examined. After examining life and military activities of Mürsel Bakü (The Pasha), a detailed search for these activities is conducted by means of both archieve documents and the books and articles of the period. In other words, the combats he participated in the First World War and his achievements in these combats are covered. Then his superior services during Azerbaijan Independence War, especially his significant contributions to conquer Baku are explained. His military tactics which are of primary importance in this victory are expressed mentioning independence compaigns which begin with Mustafa Kemal?s stepping in Samsun, May 19. 1919 and military acpect of High Command Battle, a considerable cornerstone of this compaign are recounted. And finally, the Pasha?s late military and political activities are expalined.