Kapsüllenmiş bakteriyosin ve kimyon yağı karışımının etlikpiliçlerin besi performansı, bağırsak mikrobiyotası vehistolojisi üzerine etkileri
The effects of encapsulated bacteriocin and cumin oil mixtureon fattening performance, intestine microbiota and histologyof broiler
- Tez No: 823734
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada kapsüllenmemiş ve değişik oranlarda kaplama materyalleriyle kapsüllenmiş nisin ve kimyon yağı (NKY) karışımı içeren diyetlerin etlik piliçlerin büyüme performansı, bazı iç organ ağırlıkları, jejunum ve ileum histomorfolojisine, sekum mikrobiyotasına etkileri araştırılmıştır. Materyal ve Yöntem: 1-günlük yaşta 120 etlik civciv eşit şekilde 4 gruba ayrılarak bireysel kafeslere yerleştirilmişlerdir. Çalışmadaki nisin ve kimyon yağı (NKY) karışımı, farklı oranlarda maltodekstrin ve peynir altı suyu proteini (PAS proteini) içeren kaplama materyalleriyle kapsüllenmiştir. Çalışmada, kontrol grubu; kapsüllenmemiş 300 ppm nisin+200 ppm kimyon yağı içeren diyet grubu (NKY1); %50 maltodekstrin ve %50 PAS proteini ile kapsüllenmiş NKY karışımı içeren diyet grubu (NKY2); %75 maltodekstrin ve %25 PAS proteini ile kapsüllenmiş NKY karışımı içeren diyet grubu (NKY3) olarak başlatma ve bitirme diyetleri hazırlanmıştır. Hayvanlara 0-21. günlerde başlatma yemi, 22-42. günlerde bitirme yemi tükettirilmiştir. Hayvanlara içme suyu ve yemler ad-libitum olarak verilmiştir. Deneme 42 gün sürmüştür. Bulgular: Performans parametreleri ve mikrobiyolojik analiz sonuçları açısından gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. En yüksek karkas ve dalak ağırlığı kontrol grubunda, en yüksek taşlık ağırlığı ise NKY3 grubunda önemli bulunurken (P0,05). Yapılan histomorfolojik analizde, jejunum ve ileum villus uzunluğu, kript derinliği (ileum hariç), lamina muskularis mukoza kalınlığı ve villus uzunluğu/kript derinliği oranları, kapsüllenmiş katkı maddeleri tüketen hayvanlarda kontrol grubuna göre daha iyi sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effects of diets containing unencapsulated and different ratios of encapsulated nisin and cumin oil mixture on growth performance, carcass values, some visceral organ weights, jejunum and ileum histomorphology, secum microbiota of broiler chickens were investigated. Material and method: At one day of age, 120 broiler chicks were equally divided into 4 groups and placed in individual cages. In the study, the mixture of nisin and cumin oil (NCO) was encapsulated with coating materials containing different ratios of maltodextrin and whey protein (PAS protein). In the study, control group; diet group containing 300 ppm nonencapsulated nisin + 200 ppm cumin oil (NKY1); diet group containing encapsulated NCO mixture with 50% maltodextrin and 50% PAS protein (NKY2); diet group containing encapsulated NCO mixture with 75% maltodextrin and 25% PAS protein (NKY3) were prepared as starting and finishing diets. The animals were fed starter feed on days 0-21 and finisher feed on days 22-42. Drinking water and feed were given ad-libitum. The experiment lasted 42 days. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of performance parameters and microbiological analysis results. The highest carcass and spleen weights were found significant in the control group and the highest gizzard weight was found significant in the NKY3 group (P0,05).