Isı pompası uygulamalarında son gelişmeler
Advance heat pump applications
  1. Tez No: 34585
  2. Yazar: KASIM HABALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ISI POMPASI UYGULAMALARINDA SON GELİŞMELER (Yüksek Lisans Tezi) Kasım HABALI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK - 1994 ÖZET Bu çalışmada ısı pompalarının uygulama yerleri işletme ve kontrüksiyonları, ısı pompası sistemleri ile, denenmekte olan yeni tipler ve entegrasyonları ve soğutucu akışkanlar üzerinde yapılan teorik/deneysel çalışmalarla, gelişmeler sistematik bir şekilde değerlendirildi. Gelişmelerin hangi yönde olacağı konusunda tahmin ve yorumlar yapıldı. Son olarak per formansa etki eden faktörlerden, dış akışkan debisinin etkisini araştırmak üzere, Sudan-Havaya, Havadan-Suya, Havadan-Havaya ve Sudan-Suya çalışan Buhar sıkıştırmak ısı pompasının performans katsayısının (COP) nasıl değiştiğini araştırmak üzere bir deneysel çalışma yapılarak teori ile mukayese imkanı sağlandı.
Özet (Çeviri)
ii ADVANCED HEAT PUMP APPLICATIONS (M. Sc. Thesis) Kasım HABALI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY -1994 ABSTRACT In this study, advanced heat pump applications, their systems operation construction, and theoretical and experi mental works and their working fluids have been evaluated systematically. Comments regarding to the directions of future developments have been made. Finally, we were able to compare theory and experimental work performed, in order to investigate the Co-efficient of Performance of Vapor compressed heat pump, which are working water to Air, Air to water. Air to Air, and water to water. The effect of external working fluids on the performance rate of flow was experimentally investigated.