Dökümlerde hava izolasyonuyla besleyici etkisinin artırılması
  1. Tez No: 34587
  2. Yazar: MUSTAFA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
DÖKÜMLERDE HAVA İZOLASYON YOLUYLA BESLEYİCİ ETKİSİNİN ARTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KÖROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1994 OZ Döküm parçalarda meydana gelecek çekmeyi önlemek için besleyiciler kullanılır. Besleyicilerin döküm parçayı besleyebilmesi için, dökümden sonra katılaşması sağlanma lıdır. Besleyicileri daha geç katılaştıracak önlemler alı narak, hacimlerinde önemli azalmalar sağlanmaktadır. Bu amaçla ekzotermik ve izolasyon malzemeler kullanılmak tadır. Bu çalışmada hava bir izolasyon malzemesi olarak, besleyicilerde ısı yalıtımında kullanıldı. Öncelikle izo lasyon yönteminin tespitine çalışıldı. Daha sonra optimum hava kalınlığının elde edilmesi amacıyla deneyler yapıldı. Farklı büyüklük ve şekildeki dökümlerle yapılan ugula- malarda ticari saflıktaki bir alüminyum dökümde besleyici hacminde yaklaşık % 60'lık bir azalma sağlanacağı görüldü. Bilim kodu :225.04.0i Anahtar kelimeler : Sayfa adedi : 104 Tez yöneticisi :Yrd.Doç.Dr. Şemsettin ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
VI A STUDY ON INCREASING THE RISER EFFECTIVENESS BY USING AIR INSULATION METHOT IN CASTINGS (M.Sc. Thesis) Mustafa KÖROĞLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1994 ABSTRACT Risers are used to in order prevent shrinkage in casting. To anable risers to rise the casted part, they should be solidified after the casted material itself. Riser volumes ' can be reduced in large scale, as riser solidification process is retarded by taking some precautions. For this purpose, exothermic and insulation materials should be used. In this study, to insulate the heat within the riser system, the air was used. Firstly, insulation methot was determined. Afterwards, experimental studies were conducted in order to, find the optimum air thickness. During the experiments which were conducted by using samples of various size and shape, it has been seen that, with the usage of aluminium of commercial purity, the riser volume can be reduced by about 60 %. Science code Key words Page number 225.04.01 104 Adviser : Assist. Prof.Dr. Şemsettin ÖZDEMİR