Kum havuzlarının aşılı köklü asma fidanı üretiminde kullanılması
  1. Tez No: 27943
  2. Yazar: F.CEM KUZUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırma, hendekleme alanlarını (kum havuzlarını) aşılı köklü asma fidanı üretiminde kullanmak amacıyla yapıl mıştır. Bu amaçla, iki anaç çeşidi (99R, 5 BB) üzerine 4 üzüm çeşidinin (Hafızal i, Erenköy beyazı, Cardinal, Bozcaada çavuşu) aşılanması ile elde edilen fidanlar, çimlendirme odasından çıktıktan sonra hem kum havuzuna hem de alışılmış fidanlık koşullarına dikilmişlerdir. Her iki ortamda yetiştirilen aşılı fidanlar 1. sınıf aşılı köklü asma fidanı özellikleri yönünden karşılaştırıl mış ve elde edilen verilere göre dikkate alınan özellikler yönünden kum havuzları ve fidanlık koşullarında yetiştirilen fidanlar arasındaki farklılıkların, kum havuzlarında yetişti rilen fidanlar lehine önemli bulunduğu ve kum havuzlarının, fidan üretimi amacıyla fidanlık parselleri gibi kullanılabi leceği saptanmıştır. Fidan ve l.boy fidan randımanı bakımından kum havuz larından elde edilen sonuçlar, fidanlık koşullarında yapılan üretime göre daha avantajlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out with the purpose of using heeled- in areas in the production of grafted rooted vine. For this reason four grape varieties (Hafizali, Cardi nal, Erenköy beyazı and Bozcaada çavuşu) were grafted on two rootstock varieties (99 R and 5 BB) and then this grafted combinations planted both sand pool (heeled-in areas) and conventional nursery conditions after taken out from callus- ing room. Grafted rooted vines obtained from two madias, were compared considering to first grade characteristic of young vines. According to the experimental results, differences between two media were found significantly for first grade characteristic of young vines and determined heeled-in areas (sand pool) will be able to use productional purposes for grafted rooted vine such as nurseries. The results obtained from the production in sand pool more significant than the production in the nursery condi tions in term of rate of young grafted vine and first grade grafted young vine.