Crıtıcal evaluatıon of foreıgn language educatıon polıcy wıth specıfıc reference to Englısh language teachıng ın Turkey
Türkiye'de yabanci dil eğitim politikasının İngilizce öğretimi bağlaminda eleştirel değerlendirilmesi
- Tez No: 345890
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin eğitim sisteminde yer alan yabancı dil eğitim politikası ile ilgili sorunları, İngilizce öğretimi bağlamında analiz etmeyi amaçlamıştır. Ayrıca, Türk eğitim sisteminin tarihinde yer alan yabancı dil eğitim politikalarını eleştirel olarak incelemeyi amaçlamıştır. Bu sorunlara, yabancı dil eğitim politikasının makro düzeyde planlanması ve bunun mikro seviyede yürütülmesi yönünden yaklaşılmıştır. Bu amaçla, eğitim kurumları, öğretmenler, yöneticiler, aileler, öğrenciler ve ders kitapları gibi öğeler çalışmada yer almıştır. Ayrıca, 1939 yılından şimdiye kadar tebliğler dergisinde ve eğitim şuralarında yer alan yabancı dil eğitim politikaları konusunda alınan kararlar incelenmiştir. Tezde, yedi araştırma sorusu sorulmuş ve beş varsayım ileri sürülmüştür. İngilizce öğretmenleri, yabancı dil eğitim politikasının uygulanmasında önemli rol oynadıkları için bu çalışmada yer almışlardır. Araştırmanın ana kütlesini, ilköğretim okullarında dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıfların İngilizce derslerine giren İngilizce öğretmenleri oluşturmuştur. 177 okulda görev yapan 445 İngilizce öğretmeni anketleri tamamlayıp postayla geri göndermişlerdir. Veri, çıkarsamalı ve betimleyici istatistik ile analiz edilmiştir. Veriyi analiz etmek için Spearman'ın sıralama korelasyon katsayısı, Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi gibi parametrik olmayan testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyse the problems related to foreign language education policy in Turkey's educational context to find out solutions with specific reference to English language teaching. Furthermore, it aimed to critically evaluate the foreign language education policies in the history of Turkish educational system. It handled them from the perspectives of macro level policy and micro level implementation of foreign language education. In doing so, it included such factors as educational institutions, teachers, administrators, parents, students, and textbooks. Moreover, it examined the decisions on foreign language education policies that have taken place in the official bulletins and national education councils from 1939 onwards. In this thesis seven research questions have been addressed and five assumptions have been suggested. In this study teachers of English have been selected as participants as they are central to implementation of the foreign language education policy. The entire population of this research included all the Turkish EFL teachers who teach English at Grades 4-8 of public primary schools in Turkey. 445 teachers of English in 177 schools in Turkey completed the questionnaires and returned them by mail. The data were analysed by means of inferential and descriptive statistics. Nonparametric tests such as Spearman's rank correlation coefficient, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis test were employed to analyse the data.