Aile katılımı odaklı matematik destek programının okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık çocukların matematiksel kavram edinimine etkisinin incelenmesi
Investigation of a mathematical support programme with parent-focused carried out on 60-72 months children's mother, attending kindergarten, examining effect on children's mathematical concept acquisition
  1. Tez No: 345909
  2. Yazar: AYŞEGÜL UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVİSE GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, anaokuluna devam eden 6 yaşındaki çocukların annelerine uygulanan örnek bir matematiksel destek programının çocukların matematiksel kavram becerilerine etkisini ve ailelerin eğitime katılımları sonucunda çocuğun eğitimindeki gelişimini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında Çanakkale ilindeki orta sosyo-ekonomik düzeyde olan Gelibolu ilçesinde bulunan M.E.B?na bağlı anaokuluna devam eden 60-72 aylık 40 çocuk ve 40 anneyle gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmada çocukların kavram becerilerini ölçmek için, ölçek olarak kullanılan Matematiksel Kavram Becerileri Kontrol Listesi kullanılmıştır.8 haftalık ?Aile Katılımı Odaklı Matematiksel Destek Programı? deney grubuna uygulanmıştır. Alt amacına yönelik analizlerde non-parametrik testler ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to investigate developments on children?s educational level due to participation of their family to the education and investigation of a support programme applied on 60-72 months children?s mother to examining effect on children?s concept skills.The pattern of the study is 40 children, attending kindergarten (M.E.B.,Ministry of National Education) in Gelibolu county (Medium social economical region) in Çanakkale and 40 mother in 2012-2013 education semester.In this study, ?Mathematical Concept Skills Control List? was used to measure children?s mathematical concept skills.