Kentsel ulaşım sisteminde yaya bölgesi uygulamaları
Pedestrian zone applications in urban transportation systems
- Tez No: 34594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
KENTSEL ULAŞIM SİSTEMİNDE YAYA BÖLGESİ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Adnan ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz - 1994 ÖZ Bu tez çalışmasının temel amacı, kentsel alan içerisindeki yayalara hizmet etmek ve belirli sınırlar dahilinde ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan yaya bölgelerinin planlama ve uygulama kriterlerini belirlemektir. Bu doğrultuda öncelikle kentsel trafik ve trafik tesisleri hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çalışma dahilinde, kentsel alan içerisindeki yaya ve taşıt hareketleri incelenmiş ve bu hareketlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar belirlenmiştir. Belirlenen sorunların çözümlenebilmesi için uygulanacak yöntemler ve alınması gereken tedbirler ana hatları ile ortaya konulmuştur. Kentsel trafiğin iki önemli unsurundan birini oluşturan taşıt trafiğinin güvenli ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilip kontrol altında tutulmasının sağlanması için çeşitli mühendislik tedbirlerinin uygulanmasının gerekliliği dile getirilmiştir. Kontrollü bir trafik düzenine ulaşabilmek için yaya trafiğinin de düzenlenmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Kentsel alan içerisindeki yaya hareketlerinin kontrolünün ve koordinasyonunun ise yaya bölgesi uygulamaları ile mümkün olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Düzenli isleyen bir yaya ulaşım sisteminin, alan kullanımını düzenleyeceği ve motorlu taşıt trafiğine de katkıda bulunacağı dile getirilmiştir. Kentsel sistem ve bu kentsel sistem içerisinde yaşayan insanlar için bir çok faydalar temin eden yaya bölgelerinin, belirlenen kriterler göz önünde bulundurularak uygulanmasının ve bu uygulamanın ülkemiz genelinde yaygınlaştırılmasının gerekliliği ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise, ülkemizde yaygınlaştırılmasının gerekliliğini dile getirdiğimiz yaya bölgesi uygulamalarındaki aşamalar ve dikkat edilecek konular, belirtilmiştir. Bi 1 im kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi Yaya, Yaya 1 aştırma Doç. Dr. Süleyman P AMP AL
Özet (Çeviri)
PEDESTRIAN ZONE APPLICATIONS IN URBAN TRANSPORTATION SYSTEM (M.Sc. Thesis) Adnan ASLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July - 1994 ABSTRACT The main aim of this thesis study is to determine the criterions of planning and application of pedestrian zones that are formed to serve the pedestrians who live in urban area and to ful If ill their needs through determined limits. Through this direction. First of all the informations about urban traffic and traffic systems (establ isments) have been studied. Connected to this study, the pedestrian and vehicle activities (movements) have beeen examined and the problems which appear related to this movements have been determined. The ways that will be applicated and the measures that should be taken to solve the determined problems have been brought up with their main lines. It has been expressed the necessity of the application of various engineering measures which are for to provide the realizing the vehicle traffic that forms are of the important components of urban traffic dependable and systemetically and keeping it under control. To reach a controlled traffic system, it is also emphasized the necessity of controlling the pedestrian traffic. It has been reached the conclusion that the control and the coordination of the pedestrian movements in urban area could be ' possible by applications of pedestrian zones. It has been expressed that a systematically functioned pedestrian transportation system would arran ge the usage of area and also assist im motor vehicle traffic.lt has been found up that the necessity of the applications of the pedestrian zones which provide many advantages for urban system, by considering the determi ned criterions and the necessity to become prevalent this applications throughout our country. In conclusion part, the stages at the pedestrian zone applications, that we have expressed the necessity of being became prevalent throughout our country and the subjects which will be paid attention have been determined. Science code Keywords Page number Adviser Pedestrian, Pedestrian zones Doç. Dr. Süleyman PAMPAL