Poli (etilen teraflatat) lifler üzerine benzoil peroksitle akrilik asit aşı kopolimerizasyonu
- Tez No: 34593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
POLÎ(ETİLEN TERAFTALAT) LÎFLER ÜZERÎNE BENZOİL PEROKSİTLE AKRİLİK ASİT AŞI KOPOLİMERİZASYONU (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Fazlx OFLAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK - 1994 OZ Bu çalışmada, poll (etilen tsraftalat) lifler üzerine benzoil peroksit başlatıcısı yardımıyla akrilik asit aşık opolimerizasyonu araştırıldı. Aşılama işleminde kullanılan lifler herhangi bir ön şişirme işleminden geçirilmedi. Sıcaklığın aşılama verimini artırdığı gözlendi. Aşılama veriminin benzoil peroksit derişimi _3 4x10 M olana kadar arttığı, daha yüksek başlatıcı derişimlerinde ise hafifçe düşüş gösterdiği bulundu. Bazı alkollerin ve dimetilf ormamit, dimetilsülf oksit, piridin gibi bazı çözücülerin aşılama verimi üzerindeki etkileri, değişik çözücü/su oranlarında aşıkopolimerizas- yon gerçekleştirilerek incelendi. Çözücülerin ve alkollerin aşılama verimini düşürdüğü, piridinin iseii aşılamayı tamamen durduğu bulundu. Aşılamanın, lif yoğunluğu, çap, boyanabillrlik ve nem tutuculuk gibi bazı özellikleri üzerindeki etkileri de ayrıca araştırıldı Bu özellikler üzerinde yapılan araştırmalara dayanarak aşılamanın, liflerin yüzey ve yüzeye yakın bölgelerinde gerçekleştiği sonucuna varıldı. Aşılama % 8-9 düzeyine ulaştıktan sonra difüzyon güçlüğü nedeniyle lif özelliklerinde fazlaca değişim gözlenmedi. Ayrıca aşılama kinetiği incelendi ve aşılama hızının monomer derişimine 2,3. dereceden, başlatıcı derişimine ise 0,9. dereceden bağlı olduğu belirlendi. Aşılama toplam aktivasyon.enerjisi ise 9,9. k.kal/mol olarak hesaplandı. Bilim Kodu Sayfa Adedi Anahtar Kelimeler Tez Yöneticisi Poli(etilen teraftalat), aşı kopolime- rizasyon, benzoilperoksit Doç. Dr. Mehmet SAÇAK
Özet (Çeviri)
İÜ (M. Sc. Thesis) Fazlı OFLAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY - 1994 ABSTRACT Graft copolymerization of acrylic acid upon poly(ethylene terephthalate) in the presence of henzoyl peroxide as initiator has been studied. No swelling procedure was carried out on the fibres used in the grafting process. An increase in temperature was found to enhance the grafting yield. The grafting yield was also found to increase with initiator concentration _3 up to a limit of 4.10 M benzoyl peroxide. With increasing concentrations of the initiator, a slight decrease in grafting yield was observed. The effect of some alcohols, and solvents like dimethyl formamide, dimethylsulphoxide and pyridine upon the grafting yield has also been studied using various solvent/water ratios. The grafting rate was found to decrease with the addition of alcohols and solvents and to come to a complete halt with the addition of pyridine. The effect of grafting on the fiber properties, like fiber density, diameter, dyebility andiv moisture gain were also investigated. Evaluation of the changes in these properties, indicates that grafting occures only an the surface and the subsurface. After the grafting yield reached a level of 8-9 %, no significant change in the fiber properties could be observed, probably due to the prevention of diffusion studies an the kinetics of the grafting showed the rd grafting rate to be 2.3 order with respect to monomer concentration and 0.9 order with respect to initiator concentration. The overall activation energy of the grafting was calculated to be 9.9 k cal/mol. Science code Page number Key words Adviser 88 Benzoyl peroxide, acrylic acid, PET, graft co polimerization. Doç. Dr. Mehmet SAÇAK *