Interpreting a small chamber context from Byzantine Küçükyali, its chronology and function through its glazed ceramic assemblage
Bizans Küçükyalısı'nda küçük bir oda bağlamının kronoloji ve işlevinin sırlı seramik örnekleriyle yorumlanması
  1. Tez No: 345944
  2. Yazar: ELİF DEMİRTİKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALESSANDRA RİCCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Günümüzde Küçükyalı ArkeoPark Projesi olarak bilinen, Küçükyalı'daki Bizans dönemi yapı kompleksi İstanbul'un Anadolu yakasında kalmış en büyük arkeolojik sit alanını oluşturuyor. Arkeolojik kalıntılarda 6-7. yüzyıllardan 14. yüzyılın başı arasında değişen dört farklı yapı evresi tanımlanmış durumda. Ana yapım evresinin Orta Bizans Dönemi'ne, 9. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilmesine karşın, bu tez 13. yüzyıl sonu-14. yüzyıl başında görülen, Küçükyalı'daki son dönem yerleşme evresine odaklanmıştır.viiBu çalışma Küçükyalı'daki Geç Bizans Dönemi'ne tarihlenen bir depo odasını incelemektedir. Küçük oda, 2009 ve 2010 kazı sezonlarında açığa çıkarılmıştır. Bu yükseklisans tezinde, odanın mimari özelliklerini ve küçük buluntularını, özellikle sırlı seramik örneklerine yoğunlaşarak incelenerek, küçük odanın işlevi yorumlanmıştır. Ayrıca, bu odanın Geç Bizans Dönemi'nde Konstantinopolis'in Anadolu yakasındaki banliyölerindeki yerleşmeler konusunda neler açığa çıkarabileceği üzerinde durulmuştur. Ek olarak, bu çalışma odanın sırlı seramik örneklerini, hali hazırda bilinen ve yayımlanmış Bizans sırlı seramik tipolojilerle karşılaştırarak, küçük oda için bir tarihlendirme önermektedir. Bu tez, Küçükyalı arkeolojik kalıntılarında bulunan seramikler için yapılacak gelecek çalışmalar için bir başlangıç noktası oluşturmaktadır ve Konstantinopolis'in Anadolu yakasındaki banliyölerinde Bizans varlığının geç dönemlerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Byzantine complex at Küçükyalı, currently known as the Küçükyalı ArkeoPark Project, constitutes the largest surviving archaeological site on the Asian side of Istanbul. The complex has four distinctive phases of construction/habitation from the sixth-seventh centuries to the early fourteenth century. Although the major building activities are dated to the middle Byzantine period, specifically to the second half of the ninth century, this thesis focuses on the very late phases of occupation at Küçükyalı in the late thirteenth and early fourteenth centuries.vThis study analyzes an intact storage chamber belonging to the late Byzantine phase at Küçükyalı. The small chamber was excavated during the 2009 and 2010 seasons. By examining its architecture and small finds, with a focus on its glazed pottery assemblages, this M.A. thesis interprets the function of the small chamber and how the chamber reflects upon the late Byzantine period occupation in the Asian suburbs of Constantinople on the eve of the Ottoman conquest. Besides, this study proposes a possible date for the small room by comparing its glazed pottery assemblages to already known and established typologies from the former Byzantine territories. My thesis constitutes a starting point for the future studies on the ceramic finds at the Küçükyalı complex and contributes to better understanding the late phases of the Byzantine presence on the Asian suburbs of Constantinople.