Türkiye'de medikal turizmi etkileyen faktörler üzerine bir çalışma
A Study of influencing factors that attract medical tourism in Turkey
  1. Tez No: 345947
  2. Yazar: DİDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİMEN YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tıbbi tedavi için seyahat son yıllarda çok daha yaygın hale gelmiştir. Kendi bulundukları bölge dışında sağlık için tedavi aramaya gidilmesini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bu araştırmanın amacı, medikal turizmi Türkiye'de etkileyen faktörleri tespit etmektir. Önerilen faktörleri analiz etmek için ampirik bir çalışma yapılmıştır, Türkiye'de dört farklı göz hastanelerinde çalışan 155 kişinin ankete verdikleri cevaplardan veriler elde edilmiştir.. Araştırmanın sonuçlarına pazarlama karması faktörlerinin medikal turistlerin Türkiye'de hastane seçmede etkili olduğunu göstermiştir. Hastanelerin hangi faktörlere odaklanmalarını belirlemede yardımcı olunup, bu faktörler önem sırasına göre açıklanmaktadır. Medikal turizm çekiciliğini etkileyen faktörleri ölçmek için, geçerli ve güvenilir bir ölçek Türkiye'ye uyarlanmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Medikal turizm 2. Ölçek geliştirme 3. Etkileyen Faktörler 4. Pazarlama Karması
Özet (Çeviri)
Travelling around for medical treatment has become far more common in recent years. There are several motivations which drive medical travelers to seek health care treatments outside their hometown. The objective of this research study is to determine the influencing factors that attract medical tourists in Turkey as their medical tourism destination. In order to analyze the proposed factors, an empirical study was conducted on 155 professionals working in the four different eye hospitals in Turkey. The results of survey indicated that four P's