6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında, şirketlerin bağımsız dış denetime hazırlığı konusunda, Mersin'de büyük işletmeler üzerinde bir saha araştırması
Under the new Turkish Commercial Code of number 6102 the degree of preparedness of large companies to the external auditing system in mersin an applied field research
  1. Tez No: 345946
  2. Yazar: FİKRET ÖZÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNTAÇ ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye?de yaklaşık olarak 55 yıldır (01.01.1957 yürürlüğe giriş tarihi) yürürlükte kalan, Türkiye?de ki ticari faaliyetlere hukuki dayanak teşkil eden mevcut 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun yerine, 01.07.2012 Tarihinde yürürlüğe girecek olan (şu anda yürürlükte), 6102 sayılı (Yeni) Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile özellikle sermaye şirketleri açısından çok önemli değişiklikler getirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye?de kurulmuş bulunan sermaye şirketlerinin iç denetim (iç kontrol) sistemlerinin yeni TTK. kapsamında, dış denetime hazır olup olmadıkları veya ne kadar hazır olduklarının tespit edilmesidir. Mersin?de ticari faaliyet gösteren ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası?na kayıtlı 100 değişik statüde sermaye şirketi üzerinde, sabit soru formu temelinde çeşitli değişkenlerden oluşmuş olan bir anket çalışması yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, sermaye şirketlerinin büyük çoğunluğu, şirketleri için iç denetim ve bağımsız dış denetimin yararlarına ve gerekliliğine inanmasına rağmen az sayıda şirketin kendi bünyelerinde bu bölümleri kurup çalıştırdığı bulgusuna ulaşılmaktadır. Anahtar Sözcükler • Denetçi • Bağımsız Dış Denetim • Denetim Raporu • İç Kontrol • Finansal Tablolar
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code have remained in effect for approximately 55 years in Turkey (since 01.01.1957) which constituted the legal basis for commercial activities in Turkey. Turkish Commercial Code of 6102, rather than the current 6762, which is in effect since 01.07.2012, has brought about many significant changes, especially in terms of capital companies. The purpose of this study, in the capital of companies established in Turkey, is to determine the degree and the level of prepareness whether the internal audit (internal control) systems of the new Turkish Commercial Code. within the scope of an external audit system. 100 capital companies which were registered to the Mersin Chamber of Commerce and Industry were selected both for in-depth interviewing and also administration of fixed base questionaire. In conclusion, although great majority of these Capital Companies earnestly believe in the necessity and the benefits of auditing, only few of these companies have established and operated an auditing function (department) within their own companies until present date. Key Words • Auditor • Independent External Audit • Audit Report • Internal Control • Financial Statements