Amasya'nın Türk devri şehir dokusu ve yapılarının analiz ve değerlendirilmesi (2 cilt)
Analysis and evaluation of the Turkish period city pattern and the historical monuments
- Tez No: 34602
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 956
Özet
Kentlerrnıizin barındırdığı belirli Tarihi devirlerin sosyal, ekonomik, mimari v.b. özellMerini simgeleyen kültür varlıkları kentleşme neticesinde hızla yokolmaktadır. Yeniden oluşturulması olanaksız olan bu değerlerin belgelenmesi ve değerlendirilmesi mimarlık, şehircilik, restorasyon, sanat tarihi ve onarım - yenileme çalışmaları için önemli bir kaynak olacak ve pek çok bilinmeyenin çözümüne ışık tutacaktır. Bu bağlamda, bu tür çalışmalara yol gösterici bir şablon olabilmesi amacıyla bu bozulmanın süregeldiği Amasya'da, Türk Devri Şehir Dokusu ve Yapılan monografik bir çalışma modeli ile analiz edilerek kent ve yapıların bugünkü durumları harita ve rölövelerle tespit edilmiş, otantik kaynaklardan da yararlanılarak restitüsyon değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuçta, Amasya yapılan sınıflandınlarak kent ile birlikte Amasya'ya has değerler ortaya konmuştur. Bilim kodu : Anahtar kelimeler : Amasya, Türk Devri, Anıt, Analiz, Rölöve, Restitüsyon Sayfa adedi : 1116 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya Utkutuğ
Özet (Çeviri)
Existing cultural monuments symbolizing the social, economic, architectural, e.tx. properties of certain historic periods of the cities are damaging rapidly as a result of urbanisation. Documentation and evaluation of those values will be an important source for the studies concerning the history of Architecture, City Planning, Restoration, Art and Renovation. In this connection, aiming to develope a pattern for similar studies, settlements and the monuments of the Turkish Period of Amasya - one of the cities exposed to damage parallel with urbanisation - are analysed monographicaly and documented in a catalogue by a map, surveyed architectural drawings and research. Then, using these documents and the authentical sources restitutional evaluations are carried. In conclusion, the monuments are classified and special properties of Amasya are discovered. Science code : Key words : Amasya, Turkish Period, Monuments, Analysis, Measuring, Restitution Page number : 1 1 16 Advisor : Prof. Dr. Ziya Utkutuğ