Düşük faz gürültülü osilatör tasarımı
Low phase noise oscillator design
  1. Tez No: 346068
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma kapsamında düşük faz gürültülü voltaj kontrolü osilatör tasarımı yapılmış ve tasarım gerçeklenmiştir. Bu çalışmanın amacı hesaplamalar, simülasyonlar yaparak faz gürültüsü en düşük seviyede olacak şekilde 2.8 GHz merkez frekans ve 200 MHz bant genişliğine sahip voltaj kontrollü osilatör tasarımının yapılması ve tasarımın gerçeklenerek osilatörün performans ölçümlerinin yapılmasıdır. Voltaj kontrollü osilatör tasarımında ortak kolektörlü Colpitts Osilatör yapısı ve paralel (LC) rezonatör kullanılmıştır. Voltaj kontrollü osilatörün simülasyonları için ADS programı kullanılmış ve osilatör devresi gerçeklendikten sonra simülasyonlara benzer ölçüm sonuçları elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Düşük Faz Gürültülü Osilatör, Colpitts Osilatör, Paralel (LC) Rezonatör
Özet (Çeviri)
At this work, a low phase noise voltage controlled oscillator designed and implemented. The purpose of this work is to design a low phase noise voltage controlled oscillator which has 2.8 GHz center frequency 200 MHz bandwidth with making calculations and simulations, to implement the design and to make the performance measurements. Common collector Colpitts Oscillatör topology and parallel (LC) resonator is used at the design of voltage controlled oscillator. ADS is used for the simulations and after implementation similar simulation results and performance measurements are achieved. Keywords : Low Phase Noise Oscillator, Colpitts Oscillator, Parallel (LC) Resonator