Phase locked dielectric resonator oscillator design and fabrication for receiver systems
Almaçlar için faz kilitlemeli dielektrik resonatörlü osilatör tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 442361
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Osilatörler alma gönderme sistemlerinde önemli bir rol oyanarlar. Bu sistemlerde sabit osilasyon kaynakları ve düsük faz gürültüleri, sistem performansı bakımından önemlidir. Radyo dalga frekanslarında, faz kilitleme döngülü dielektrik resonator osilatörler fiyat boyut ve performans açısından en iyi seçeneklerden biridir. Bu osilatörler RADAR, elektronik harp ve haberlesme alanlarında sıkça kullanılmaktadır. Bu tezde, faz kilitleme döngülü dielekrik resonatörün tasarım yöntemi verilmis ve 8 GHz frekansında bir osilatör tasarlanmıs, üretilmis ve ölçülmüstür. Tasarlanan osilatörün çıkıs gücü 13 dBm ve osilasyon frekansından 1MHz uzaklıkta faz gürültüsü -134dBc/Hz olarak ölçülmüstür. Bu tez çalısması, düsük faz gürültülü faz kilitleme döngülü dielektrik resonator osilatör için tasarım, benzetim ve gerçekleme yöntemlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Oscillators play an important role in transmitters and receivers. In these systems, stable frequency source and low phase noise are critical for system performance. In radio frequencies, phase locked dielectric resonator oscillators are one of the best options in terms of cost, dimension, and performance. These oscillators are widely used in systems such as RADAR, electronic warfare, and communication. In this thesis, design methodology of phase locked dielectric resonator oscillator is given, an oscillator at 8 GHz is designed, produced and measured. The oscillator output power at the design frequency is measured to be 13 dBm, and the phase noise drops down to -134 dBc/Hz at 1 MHz offset. This thesis contains the details of the design, simulation, and fabrication procedure of a low phase noise phase locked dielectric resonator oscillator.