Karışık modelli deterministik montaj hattı dengeleme problemleri için yeni modeller
New models for deterministic mixed model assembly line balancing problems
  1. Tez No: 34615
  2. Yazar: HADİ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL EREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
KARIŞIK MODELLÎ DETERMÎNÎSTİK MONTAJ HATTI DENGELEME PROBLEMLERİ İÇİN YENİ MODELLER (Doktora Tezi ) Hadi GÖKÇEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1994 ÖZ Bu çalışmada, karışık modeli i de termi niştik montaj hattı dengeleme (MHD) problemleri incelenmiştir. Literatürde bu problemlerle ilgili optimal çözüm teknikleri analiz edilerek alternatif modeller önerilmiştir. Yine aynı tür problemler için bir sezgisel metot geliştirilmiştir. Sezgisel metot, 10, 20, 30, 40, 60 görevli ve farklı esneklik oranlı (E-Oranlı) test problemleri için denenmiş ve metodun davranışları incelenmiştir. Çalışmada son olarak, yöneticiye birden fazla amacı gerçekleştirme imkanı vermesi ve literatürde şu ana kadar üzerinde çalışılmamış olması bakımından, çok amaçlı karar verme tekniklerinden Amaç programlama metodu kullanılmış ve yeni bir 0-1 Amaç programlama modeli geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasındaki 0-1 formu lasyon lar GAMS paket programı ile modellenerek çözülmüş, sezgisel metodun yazılımının kodlanmasında ise FORTRAN dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
NEW MODELS FOR DETERMINISTIC MIXED-MODEL ASSEMBLY LINE BALANCING PROBLEMS (Ph.D. Thesis) Hadi GÖKÇEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1994 ABSTRACT In this study, mixed-model deterministic assembly line balancing problems are investigated. Currently available optimal solution techniques for mixed-model assemly line balancing problems reported in the literature are analyzed and alternative models are suggested to solve the problem. In addition, a heuristic solution procedure is also developed and tested on problems with 10, 20, 30, 40 and 60 tasks and various F-ratios. Finally, a 0-1 Goal programming model of the problem is constructed; the goal programming model provides multiobjectives to the decision maker. In the dissertation, the binary models are constructed and solved with GAMS package program; the heuristic procedure is coded in FORTRAN language. n