Paralel karışık modelli montaj hattı dengeleme problemi ve bir işletmede uygulaması
Parallel mixed model assembly line balancing problem and an application in a facility
  1. Tez No: 374510
  2. Yazar: BURCU MUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde gittikçe yaygınlaşan yalın üretim felsefesi ve sürekli iyileşme mantığı ile israf noktalarının en küçüklenmesi, kaynak kullanımlarının optimize edilmesi, hat verimliliklerinin en büyüklenmesi gibi amaçlar altında, ürün çıktı miktarını ve ürün kalitesini artırmak, müşteri teslim süresini ve üretim maliyetlerini azaltmak için yapılacak olan her türlü iyileşme, global pazarda zorunlu hale gelmiştir. Otomotiv ve otomotiv yan sanayi kuruluşlarında ana proses olarak konumlanan montaj hatlarındaki kayıpların belirlenmesi ve en küçüklenmesi, ciddi oranda maliyet düşüşleri getirmektedir. Bir akü fabrikasında bulunan birbirine paralel, karışık modelli, deterministik üretim zamanlı, altı montaj hattındaki ürün modellerinin, montaj hattına giriş sıralarının belirlenmesi ve hat yeteneklerine göre hatların dengelenmesi problemi, bu çalışmada ele alınmıştır. Model sıralama ve montaj hattı dengeleme probleminin çözümünde tavlama benzetimi algoritması kullanılmıştır. İstasyon sayısı en küçüklenmesi amacı altında elde edilen sonuçlar teorik alt sınır değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introspecting today, lean production philosophy and concept of continuous improvement are widely used tecniques. This leads to a necessity in global market which covers the improvements that increases the product quality and the amount of output. Beside these, decreasing the customer delivery time and the production cost also counted as requirements All these improvements are based on the maximization of line efficiency, the minimization of the scrap points and the optimization of source usage. In automotive industry, assembly lines are the main processes in production . Spotting and minimizing the loses in these lines provide a significant decrease in costs. This work covers the balancing of six parallel, mixed model assembly lines which have deterministic production times in battery factory. It also covers the identification of sequence of product models in these assembly lines. The simulated annealing algorithm is used for solving both balancing and identification problems. The results gathered from the minimization of the number of stations are compared with the theoretical lower limits.