Montaj hattı dengelemede amaç programlama yaklaşımı
- Tez No: 55155
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
MONTAJ HATTI DENGELEMEDE AMAÇ PROGRAMLAMA YAKLAŞIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Murat Kansu KARACA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1996 OZ Bu çalışmada, literarürde çok az bulunan deterministik çok amaçlı montaj hattı dengeleme problemleri için modeller geliştirilerek çözülmüştür.Hem tek hem de çok/karışık modelli birden fazla amaçlı MHD problemlerinin çözümü için bir çok amaçlı karar verme tekniği olan Amaç Programlama yaklaşımı kullanılmıştır. Modeller Patterson ve Albracht ' in 0 -1 tamsayılı programlama formülasyonundan yararlanılarak amaç programlama formunda modellenmiştir. İlk bölümde montaj hattı dengeleme, ikinci bölümde ise amaç programlama hakkında bilgi verihniştir.Üçüncü bölümde modellerin amaç programlama formülasyonları verildikten sonra tek ve çok / karışık modeller için 3 ' er amaçlı örnek problemler çözülmüştür. Yöneticilere alternatif öneriler sunmak amacıyla örnek problemler için duyarlılık analizi yapılmıştır. Son bölümde, konu ile ilgili olarak Arçelik Bulaşık Makinası fabrikasında yapılan gerçek bir uygulama yer almıştır.Bu çalışmadaki tüm modellerin 0 -1 tamsayılı amaç programlama formülasyonları GAMS paket programı kullanılarak modellenmiş ve çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
GOAL PROGRAMMING APPROACH TO ASSEMBLY LINE BALANCING ( M. SC. Thesis ) Murat Kansu KARACA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1996 ABSTRACT In this study, the models are developed and solved for the deterministic assembly line balancing problems with multible objectives which are found scarcely any in literature. In both single model and multi / mixed model assembly line balancing problems solutions are used a multiple criteria decision technique which is called Goal Programming Technique. In these models, we profited by Patterson and Albracht 's 0-1 integer programming formulations and indicated them in the goal programming form.In part one, assembly line balancing ; in part two, goal programming are explained.In part three, the models ' goal programming formulations are given,examples are solved in order to realize three objectives. Sensivity. analysis is expressed to propose the alternative suggestions for the administrators.In final part, a real application is practiced in Arçelik Washing-Disher Factory related with models.In this study, all models 0 - 1 integer programming functions are solved with GAMS package program.