Developing a tool for analysis of software and evaluation of software developer
Yazılım analizi ve yazılım geliştiricinin değerlendirilmesi amacıyla bir araç geliştirilmesi
- Tez No: 346159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KÖKTEN ULAŞ BİRANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, yazılım kalite faktörleri ölçümünü geliştirmektir. İlgili yazılım parametrelerinin çoğu yıllar önce tanımlanmış ancak şu anda endüstride yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu ölçümler doğrudan veya dolaylı olarak kullanıcının memnuniyetini oluşturmak için kullanılır. Kullanıcı memnuniyeti uzun zamandır önemli bir kriter olmasına rağmen, memnuniyeti geliştirmeye yönelik bu objektif değerlendirme sistemlerinde önemli bir gelişme yaşanmamıştır. Kullanıcının memnuniyeti modern girişimcilikte ve teknoloji gelişmesinde önemli yere sahiptir ve yazılım ölçütleri kalite faktörlerinin belirlenmesinde önemli rol oynamalıdır. Bu tezde Halstead ve LOC ölçümleri ve hesaplamaları analiz edilmektedir. Bu analiz programı kalite faktörleri tanımlayan ölçüm analizine dayanır. Bu analizin diğer analizlerden farkı kaynak kodu görmeden program ölçümleri ölçmesidir. Ölçüm yapıldıktan sonra kalite faktörleri web aracı tarafından belirlenir ve raporlanarak tez dahilinde yorumlanır. Anahtar sözcükler : Yazılım kalite faktörleri, yazılım ölçütleri, kod satrı ölçümleri halstead ölçümleri, yazılım ölçümü, kalite kullanımı
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to develop measurement of software quality factors. Most of Software measures were defined many years ago but now in industry they are not used widely. These type of measures were used for determination of user satisfaction. And it means that the idea of user satisfaction is not new. Satisfying of user is more important in modern business and developing technology. Software metrics play an important role in determination of quality factors. Definition and calculation of Halstead's method and LOC metrics are analyzed in this thesis. These analysis are based on measurement analysis that define program quality factors. Difference of these analysis are measuring the program's metrics without seeing source code. After measurement the quality factors are determined by web tool. Keywords : Software quality factors, software metrics, Halstead's metric, Line of Code (LOC) metrics, software measurement, quality in use.