ZSM-39 zeolitinin sentez kinetiği ve karakterizasyonu
Characterization and synthesis kinetics of zeolite ZSM-39
- Tez No: 34617
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜJGAN ÇULFAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ZSM-39 ZEOLİTİNIN SENTEZ KİNETİĞİ VE KARAKTERİZ AS YONU (Doktora Tezi) Muzaffer BALBAŞI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1994 ÖZ Moleküler elek olarak da isimlendirilen zeolitler, son yıllarda kimya endüstrisinde ve diğer sanayi alanlarında önemli bir ürün heline gelmiştir. Buna paralel olarak yeni zeolitlerin sentezi ve kullanımı her geçen gün artış göstermekle birlikte, sentez kinetiğinin incelenmesine yönelik çalışmalar sadece sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Bu çalışma yüksek silikat içerikli zeolit ZSM-3 9 kristallerinin sentezi,.? karakterizasyonu ve kristalizasyon kinetiğinin incelenmesi ile ilgilidir. ZSM-3 9 tetrametilamonyum katyonlarının varlığında kesikli sistem ve hidrotermal şartlar altında C2H5NH2-Si02-Na20-H20 jel sisteminden sentez edilmiştir. Sentezler başlangıç jel bileşimlerinin sabit tutulmasıyla 150°C-200°C sıcaklık aralığmdaki sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. Sentez deneyleri boyunca katı numuneler üzerinde SEM, İR ve XRD analizleri yapılmıştır. Karakterizasyon için yapılan analizler, saf ZSM-39 kristallerinin tek faz halinde elde edildiğini ve kristallerin sentez tamamlanana kadar amorf i el kalıntılarıyla birlikte bulunduğunu göstermiştir. 160 C- 190° C sıcaklık aralığında yapılan deneylerle sıcaklığın ZSM-3 9 kristalizasyonunun zamanla ilerleyişi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada X-ışını toz kırınım analizleri, amorf fazın kristal faza dönüşümünün relatif ölçüsü olarak kullanılmıştır. X-ışını toz kırınım analizlerine dayalı olan veriler“Reaksiyon Kinetiği”yaklaşımı yardımıyla modelleme çalışmasında değerlendirilmiştir. Modelleme çalışmasının sonuçları, sentez eğrilerinin reaksiyon kinetiği yaklaşımı yardımıyla simule edilebileceğini göstermiştir. Model parametreleri, Marquardt optimizasyon algoritması ile çalışan doğrusal olmayan en küçük kareler yöntemine göre bulunmuştur. Sigmoidal biçimli sentez eğrileri iki kısımda incelenerek kristalizasyonun çekirdeklerime ve büyüme basamakları için görünür aktivasyon enerjileri rapor edilmiştir. Görünür aktivasyon enerjilerinin açık literatürde ZSM-tipi zeolitler için verilen değerlere yakın olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 603.02.01 ZSM-39, Sentez, Kristalizasyon 104 Doç. Dr. Müjgan ÇULFAZ
Özet (Çeviri)
CHARACTERIZATION AND SYNTHESIS KINETICS OF ZEOLITE ZSM-39 (PhD Thesis) Muzaffer BALBAŞI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1994 ABSTRACT Zeolites, known as molecular sieves, have been finding important applications in chemical industries as well as other industrial fields. Although synthesis of novel zeolites and their use have been increasing everyday, limited studies were devoted to the synthesis kinetics of zeolites. The objective of this study was to synthesize high-silica zeolite ZSM-39 (Zeolite Socony Mobil Number 39) crystals ant to investigate their crystallization kinetics. ZSM-3 9 was synthesized from C2H5NH2-Si02-Na20-H20 gel in the presence of t etramethyl ammonium cations and hydrothermal conditions. This procedure was accomplished under constant initial gel compositions at 150°C-200°C. The solid samples were analysed by SEM, IR and XRD techniques. The characterization experiments revealed the existence of pure ZSM-39 crystals in the single phase together with amorphous gel residue during synthesis period. In the temperature range of 160°C-190°C, the effect of temperature on ZSM-39 crystallization time was investigated. In this study, XRD analysis was taken as a relative measurement for the., conversion to crystal phase from amorphous phase. The data pertinent to X-Ray powder diffraction experiments were utilized in modeling using“Reaction Kinetics”approach. The results of the modeling studies showed that the characteristic synthesis curve can be simulated by the reaction kinetics treatment method. The model parameters were optimized using a non-linear least squares method combined with a Marquardt algorithm. The sigmoidal shaped synthesis curves were divided into two parts to estimated the activation energies for che nucleation and growth steps of crystallization. The apparent activation energies obtained agreed well with that of ZSM-type zeolites reported in the open literature. Science Code Key Words Page Numbers Thesis Supervisor 603.02.01 ZSM-39, Synthesis, Crystallization 104 Assoc. Prof. Müjgan ÇULFAZ 11