Suprakiyazmatik nukleusu (SCN) lezyon yapılmış Moğolistan gerbillerinde (Meriones unguiculatus) besin davranışına bağlı olarak leptin, glikoz, vücut ağırlığı ve lokomotor aktivitede meydana gelen değişimler
Effects of feeding behavior on leptin, glucose, body weight and locomotor activity in SCN-lesioned Mongolian gerbil (Meriones unguiculatus)
- Tez No: 346353
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
 - Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Canlılarda beslenme davranışı ritmik bir şekilde düzenlenir ve buna uygun olarak çeşitli fizyolojik ve metabolik faaliyetler uyum göstermektedir. İnsanlarda bu ritmik beslenmenin düzensizleşmesi halinde fizyolojik ve metabolik faaliyetlerde sorunlar olabilmektedir. Bu ritmik düzenleme hipotamalusta bulunan suprakiyazmatik nukleus (SCN) tarafından kontrol edilir. Ancak endojen (iç) ritimleri yaratan SCN? un beslenme davranışıyla ilişkili olarak aktivite ritimleriyle birlikte vücut ağırlığı, günlük besin tüketimi, leptin hormonu ve kan glikoz konsantrasyonu üzerine nasıl etki ettiği tam olarak açık değildir. Bu amaçla farklı besin davranışı uygulanan yetişkin erkek moğolistan gerbilleri SCN lezyonu yapılan (SCNx) ve SCN lezyonu yapılmayan (sham-SCNx) olarak 2 gruba ayrıldı. Hayvanlar (n:32) a) ad libitum b) sadece gece fazında c) sadece gündüz fazında d) gün içerisinde belli saat diliminde (1100-1400) beslenme uygulanacak şekilde 4 farklı alt gruba ayrılmışlardır. Aktivite tekerleklerine bağlı kafeslerde günlük besin tüketimleri, haftalık olarak vücut ağırlıkları ve leptin hormonu değişimleri tespit edilmiştir. Bir aylık beslenme sonunda hayvanlardan 8 farklı (1200, 1500, 1800, 2100, 2400, 0300, 0600, 0900) zamanda kan glikoz konsantrasyonu ölçülmüştür. Gruplar arasında vücut ağırlıkları değişimleri açısından önemli bir fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In animal feeding behavior is regulated by rhythmic fashion and therefore all physiological and metabolic functions are adjusted to this rhythmicity. Anything that cause arhymicity could bring many metabolic syndromes. Almost all organism exhibit diurnal rhythms in physiology and behavior under the control of circadian clock (suprachiasmatic nucleus; SCN). Although the SCN control many of the behavioral activities (e.g., feeding), how the body weight, daily food intake, leptin hormone and blood glucose concentration are regulated is not clear. Adult mongolian gerbils were divided into two groups; SCNx and sham-SCNx. Animals (n:32) were further divided into four subgroups; a) ad libitum feeding b) night-time feeding c) day-time feeding d) restricted feeding at 11:00 ? 14:00. Daily food intake, weekly body weight and leptin hormone concentration were studied in cages that were connected to running-wheel activity system. At the end of the experiment, blood glucose levels were measured at 8 different time points (1200, 1500, 1800, 2100, 2400, 0300, 0600, 0900). As a result, no difference were found among the body weight of animals in all groups (p>0.05).