Obezite ilişkili besin alım genleri AgRP (Agouti Related Peptide) ve Npy (Neuropeptıde Y) anlatımlarının besinden yoksun bırakılmış ve besin kısıtlaması yapılmış Suriye hamsterlerinde (Mesocricetus auratus) belirlenmesi
Identification of obesity related genes AgRP (Agouti Related Peptide) and Npy (Neuropeptide Y) expressions in food deprivated/restricted Syrian hamsters (Mesocricetus auratus)
- Tez No: 346354
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Besin alımı beyinde hipotalamik arkuat nükleusta NPY ve AgRP nöronları ile düzenlenir. Leptin hormonu hipotalamusta besin alımını artıran NPY (Nöropeptit Y) ve AgRP (Agouti ilişkili peptit) nöronlarının gen anlatımlarını düzenler. Çalışmamızda erkek Suriye hamsterlerinde (Mesocricetus auratus) 16L fotoperiyodunda farklı beslenme rejimlerini içeren gruplar oluşturduk. Kontrol grubu 30 gün boyunca ad libitum koşullarda beslenmiştir. Hayvanlardan günün aydınlık (1200, 1900) ve karanlık fazlarında (0200, 0600) alınan hipotalamus dokularından NPY ve AgRP genlerinin anlatımlarının diurnal profili RT-PCR tekniği ile belirlenmiştir. Sonuç olarak karanlık fazda (0600) NPY ve AgRP gen anlatımları en yüksek seviyede bulunmuştur. Gündüze kısıtlama grubundaki (1.grup) hayvanlar 30 gün boyunca sadece aydınlık fazda (0700-2300) beslenmişlerdir. Sonuç olarak gündüze kısıtlama grubunda günlük besin tüketim miktarı değişmezken (P>0.05), vücut ağırlığının düştüğü görülmüştür (P0.05). Serum leptin seviyesinin değişmediği görülmüştür (P>0.05). NPY ve AgRP gen anlatımları karanlık fazın sonlarında (0600) en düşük seviyede bulunmuştur. Besinden yoksun bırakılan grupta (3.grup) ise vücut ağırlığında ve serum leptin seviyesinde düşüş gözlenmiştir (P0.05), vücut ağırlığının düştüğü görülmüştür (P0.05). Serum leptin seviyesinin değişmediği görülmüştür (P>0.05). NPY ve AgRP gen anlatımları karanlık fazın sonlarında (0600) en düşük seviyede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Control of feeding is regulated by hypothalamic arcuate nucleus of the brain with NPY and AgRP neurons. Leptin hormone regulates NPY (Neuropeptide Y) and AgRP (Agouti related peptide) gene expression in the hypothalamus. In our study, we composed of various feeding regime groups in 16L (long photoperiod) in male Syrian hamsters. In the control group, animals fed ad libitum during 30 days. At the end of the experiment animals were decapited in light phase at 1200, 1900 and dark phase at 0200, 0600 hours. Diurnal rhythms of NPY and AgRP gene expressions were determined with RT-PCR technique. As a result, NPY and AgRP gene expression levels were significantly high in dark phase at 0600. In day time restriction group (first group) animals fed only light phase between 0700-2300 hours during 30 days. As a result, amount of food intake was not change (P0.05). Serum leptin levels were high in light phase at (P>0.05). Gene expression of NPY and AgRP levels were low in dark phase at 0600.