Diyetsel takviye Spirulina'nın sitokrom p450 ve GST aracılı potansiyel ilaç etkileşimlerinin moleküler düzeyde aydınlatılması
Elucidation of cytochrome p450 and GST mediated potential drug interactions of dietary supplement Spirulina at the molecular level
  1. Tez No: 346382
  2. Yazar: SEDA SAVRANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Spirulina doğal preparatı, fotosentetik mavi yeşil alg türü olan Spirulina platensis biyokütlesinden üretilen, zengin antioksidan özellikteki fitokimyasal ve besin içeriğinden dolayı halk arasında yaygın olarak tercih edilen bir üründür. Çalışmalar Spirulinanın farklı hastalıkların tedavisinde alternatif ve tamamlayıcı olarak kullanılmasına yönelik terapötik etkilerini ortaya koymuştur. Ancak, Spirulina?nın ilaç ve ksenobiyotiklerin büyük kısmının metabolizmasından sorumlu sitokrom P450 ve glutatyon S-transferaz (GST) enzimleri üzerine olan etkileri henüz aydınlatılmamıştır. Bu çalışmanın amacı; Spirulina doğal preparatının, ksenobiyotik metabolizmasında önemli rolü bulunan başlıca sitokrom P450 ve GST izozimleri üzerine etkilerinin moleküler düzeyde aydınlatılmasıdır. Bu amaçla, su içerisinde çözülen Spirulina 35 gün süreyle günlük 200, 500, 1000 mg/kg dozlarında oral olarak sıçanlara verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spirulina is a kind of photosynthetic blue green-algea having remarkable nutrient profile and antioxidant phytochemical constituents. Manufactured as dietary supplement, Spirulina has been widely used among people in the alternative and complementary therapies. Recent research studies demonstrated its therapeutic benefits towards a diverse array of disease conditions. However, the cytochrome P450s and GSTs mediated drug/chemical interaction potential of Spirulina has not been pursued yet. The aim of this study is to elucidate the effects of Spirulina on the main cytochrome P450 and GST isozymes. With this aim, Spirulina was given to the rats orally at doses of 200, 500, and 1000 mg/kg/bw daily for 35 consecutive days. Accordingly, the hepatic expression levels and enzymatic activities of CYP1A2 and CYP2E1 decreased significantly relative to controls.