Tip 2 diyabetik ratlarda krom histidinatın yangı markerları ve beyin ısı şok proteinleri üzerine etkileri
Effects of chromium histidinate on inflammatory markers and brain heat shock proteins in a rat model of type 2 diabetes
- Tez No: 245671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kromun değişik organik formları batılı ülkelerde diyetsel takviye mikrobesinler olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet hastalığında organik kromun; insülin duyarlılığını, insülin reseptör sayısını, hücrelerin glukoz tutabilme kabiliyetini arttırdığı, serum lipitlerinde iyileşmelere neden olduğu bildirilmektedir.Bu çalışmada, insanlarda emiliminin diğer organik krom suplemanlarından daha yüksek olduğu bildirilen krom histidinatın (Cr-His); yağlı diyetle beslenen ve deneysel tip 2 diyabet oluşturulmuş ratların serum insulin ve glukoz düzeyleri ile beyin dokusu tümör nekroz faktör-alfa (TNF-?), inter lökin 6 (IL?6), malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), ısı şok proteini 60 (Hsp-60) ve ısı şok proteini 70 (Hsp-70) düzeylerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, araştırmada 42 adet Wistar ratı (55 günlük) altı guruba ayrıldı. (i) Enerjinin %12' si yağlardan oluşan standart diyetle beslenen grup, Kontrol grubunu (K); (ii) Standart diyet ve CrHis içme suyu ile birlikte günlük 110 mcg/kg verilen grup, K+CrHis grubunu; (iii) Enerjinin %40'ı yağlardan oluşan diyetle (HFD) beslenen grup, HFD grubunu; (iv) HFD diyetle beslenen ve CrHis (Günlük 110 mcg/kg) verilen grup, HFD/CrHis grubunu; (v) HFD ile beslenen ve 2 haftadan sonra streptozotosin (STZ) (STZ, 40 mg/kg i.p.) verilen grup, HFD/STZ grubunu; (vı) HFD ile beslenen ve 2 haftadan sonra streptozotosin (STZ) (STZ, 40 mg/kg i.p.) enjekte edilen ve CrHis (günlük 110 mcg/kg) verilen grup, HFD+STZ+CrHis grubunu oluşturdu. Araştırma 12 haftada sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Various chromium forms are being regularly used among the western countries as dietary supplement micronutrients. It has been reported that, in type 2 diabetes, organic chromium is capable of improving insulin sensitivity, insulin receptor number, plasma lipids and glucose uptake ability of the cells.In this study effects of chromium histidinate (CrHis), which previously reported was more absorptive by human than the other chromium forms, on plasma glucose and insülin levels with brain tissue malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), tumor necrosis factor-alpha (TNF-?), interleukine-6 (IL?6),heat shock protein 60 (Hsp?60) and heat shock protein 70 (Hsp?70) expressions were researched on high fat fed and experimentally diabetes induced rats. The male Wistar rats (n = 42, 55 days old) were divided into six groups. (i) the group which received a standard diet (12% of calories as fat) was assigned as Control group (C) ; (ii) the group which fed standard diet and concominantly received CrHis (110 mcg CrHis/kg body weight per day) was assigned as C/CrHis group; (iii) the group that received a high-fat diet (HFD; 40% of calories as fat) was determined as HFD group; (iv) the group which received a high-fat diet (HFD; 40% of calories as fat) and concominantly received CrHis (110 mcg CrHis/kg body weight per day) was determined as HFD/CrHis group, (v) the group which fed as HFD but were injected with streptozotocin (STZ) on day 14 (STZ, 40 mg/kg i.p.) was assigned as HFD/STZ group; (vi) the group which fed as HFD and after two weeks injected STZ concominantly supplemented with 110 mcg CrHis/kg body weight per day, was assigned as HFD/STZ/CrHis group. The research finished in 12 weeks.