Bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ve bir uygulama: Ev satın alma problemi
Fuzzy multi criteria decision making methods and an application: Home selection problem
  1. Tez No: 346441
  2. Yazar: FATMA ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET YAPICI PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Bulanık Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Bulanık VIKOR ve Hiyerarşik Bulanık TOPSIS yöntemlerinin sayısal bir örnek üzerinde incelenmesidir. Sayısal örnek olarak; ev seçimi/ev satın alma problemi ele alınmıştır. Bu problemde; Konya'nın merkez ilçeleri (Meram , Karatay, Selçuklu) alternatifler olarak; Ev tipi, fiyat, bina yaşı, İmkanlar ise kriterler olarak belirlenmiştir. Kriterler ve alternatiflerin değerlendirilmesi uzman görüşlerine başvurularak dilsel değişkenler ile yapılmıştır. Dilsel değişkenler üçgensel bulanık sayılara dönüştürülmüş ve Bulanık VIKOR, Hiyerarşik Bulanık TOPSIS yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is examining the Fuzzy VIKOR and Hierarchical Fuzzy TOPSIS which are Fuzzy Multi-criteria Decision-Making methods by using a numerical example. As a numerical example; home buying/home selection problem are discussed. In this problem, districts of Konya (Meram, Karatay, Selcuklu) are determined as alternatives and house type, price, age of building, facilities are identified as criteria. Evaluation of criteria and alternatives are made with reference to experts' opinion by using linguistic variables. Linguistic variables are transformed into triangular fuzzy numbers and then fuzzy VIKOR and Hierarchical Fuzzy TOPSIS methods are applied.