Değişik uçlu schiff bazlarının sentezi ve metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of schiff bases with different tipped and investigation of their metal complexes
- Tez No: 346442
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İSMET UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Schiff bazı ligandları ve bu ligandların Saloph metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen ligand ve komplekslerin yapıları incelendi. Sentez kısmının ilk basamağında, ligandlar metanollü ortamda sentezlendi. Daha sonra N,N?-bis(o-hidroksibenziliden)-1,2-diaminobenzen' in (Saloph) bileşikleri ve bu bileşiklerin Fe(III) ve Cr(III) köprü kompleksleri , [{FeSaloph}2O], [{CrSaloph}2O], metanollü ortamda literatüre uygun olarak sentezlendi. Son basamakta, sentezlenen ligandlar ve bu köprü kompleksleri sırasıyla reaksiyona tabi tutularak yeni kompleksler; [Fe(Saloph)(4-(2- hidroksibenzilideamino) benzoikasit)], [Cr(Saloph)(4-(2- hidroksibenzilideamino) benzoik asit)] sentezlendi. Sentezlenen komplekslerin Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) metalleri ile reaksiyonları sonucu heteronükleer metal kompleksleri elde edildi. Elde edilen ligand ve metal komplekslerinin yapıları; Elementel Analiz, 1H-NMR Spektroskopisi, FT-IR Spektroskopisi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Schiff base ligands and their Saloph metal complexes were synthesized. The structure of synthesis ligands and complexes has been investigated. After syntheses of the five ligands completed, N,N?-bis(o-hydroxybenzylidene)-1,2-diaminobenzene (Saloph) compounds and their Fe(III) and Cr(III) bridge complexes, [{FeSaloph}2O], [{CrSaloph}2O], were synthesized in accordance with the literature. At the last step, synthesized ligands and these bridge complexes were reacted in methanol medium under reflux and complexes; [Fe(Saloph)(4-(2-hydroxbenzylideneamino)benzoicacid)], [Cr(Saloph)(4-(2-hydroxbenzylideneamino)benzoicacid)] were synthesized. Heteronuclear metal complexes were optained with the reaction of synthesized complexes and Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) metals. Compounds were characterized by Elementel Analsis 1H-NMR and FT-IR Spectroscopy.