Peynirlerden izole edilen farklı enterococcus türlerinin bakteriyosin üretme yeteneklerinin ve bakteriyosinlerinin karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of bacteriocin producing ability of enterococcus spp that isolated from artisanal cheese and characterisation of these bacteriocins
- Tez No: 346443
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada farklı peynirlerden izole edilen Enterococcus spp. izolatlarının çeşitli indikatör bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkileri belirlenmiştir. Disk difüzyon, agar kuyu-difüzyon, spot-on-lawn ve modifiye agar-sandviç yöntemleri değerlendirilmiştir. Modifiye agar-sandviç yöntemi en uygun yöntem olarak seçilmiş ve kullanılmıştır. Enterococcus spp. izolatlarının ürettiği bakteriyosin benzeri maddelere en duyarlı indikatörler Bacillus cereus ve Listeria monocytogenes olarak, en dirençli indikatör bakteri ise Staphylococcus aureus olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial activity of Enterococcus spp. isolated from different cheeses on various indicator bacteria was determined. Disk diffusion, agar well-diffusion, spot-on-lawn and modified agar-sandwich methods were determined and modified agar-sandwich method was found favorable. Bacillus cereus and Listeria monocytogenes are the most sensitive indicators as Staphylococcus aureus is the most resistant indicator to bacteriocin-like substances produced by Enterococcus spp. isolates.