Plodıa ınterpunctella (Hübner) (Lepıdoptera:Pyralıdae)' nın farklı gelişim evrelerinin yağ asidi bileşimi
Fatty acid composition of different developmental stages of plodia interpunctella (Hübner) (Lepidoptera:Pyralidae)
- Tez No: 346447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Plodia interpunctella larva, pup ve erginlerinin yağ asidi bileşimi gaz kromotoğrafik yöntemle araştırılmıştır. Analizler sonucu C12:0-C22:0 arasında değişen 20 adet yağ asiti belirlenmiştir. Larval gelişim evresinde en büyük yüzde palmitik aside (C16:0) aittir. Oleik asit (C18:1) ise pup ve ergin evrede en yüksek yüzdeye sahip yağ asididir. Yağ asidi yüzdelerinde gelişim evrelerine göre farklılıklar belirlenmiş, larval evrede doymuş yağ asidi yüzdesi en yüksek iken, aşırı doymamış yağ asidi yüzdesi ise pup evresinde en yüksektir.
Özet (Çeviri)
Fatty acid compositions of larvae, pupae and adults of Plodia interpunctella was investigated with gas chromatographic method. Upon analysis of carbon numbers, 20 fatty acids ranging from C12:0 to C22:0 fatty acid was determined. The largest ratio belongs to palmitic acid (C16:0) in the larval stage. Oleic acid (C18:1), has the highest fatty acid ratio in pupae and adult stages. It has been noticed that some differences in the these ratios in the fatty acids were appeared according to the stages of development. The ratio of saturated fatty acids in larval stage was the highest, while polyunsaturated fatty acid ratios are the highest stage of the pupae.