Plodia interpunctella (Hbn.) (Lepidoptera: pyralidae) ile Trichogramma embryophagum (Hartig) ve T.turkeiensis Kostadinov (Hymenoptera: trichogrammatidue) arasındaki bazı biyolojik ilişlkiler üzerinde araştırmalar
Investigation on some biological relations between Plodia interpunctella (Hbn.) (Lepidoptera: pyralidae) and Trichogramma embryophagum (Hartig) and T.turkeiensis Kostadinov (Hymenoptera: Trichogrammatidae.)
- Tez No: 23076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN M. OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada yumurta parazitoidlerinden Trichogramma embryophagum (Hartig) ve Trichogramma turkeiensis Kostadinov ile zararlı Plodia interpunctella (Hbn.) arasındaki bazı biyolojik ilişkiler araştırılmıştır, çalışmalar laboratuvarda 25+l°c ve 30+l°c sıcaklıklar, % 60-70 orantılı nem ve 14 saat günlük ışıklanma periyodunda yürütülmüştür. Parazitoidlerin çalışılan sıcaklık derecelerine göre parazitleme ve gelişme sürelerinin değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca parazitlenen yumurta sayısı ve meydana gelen birey sayısının parazitoid türü, sıcaklık ve konukçu yoğunluğuna göre değiştiği saptanmıştır. T. turkeiensis bireylerinin parazitlediği konukçu yumurtalarının kararma süresi ortalama olarak 25+i°C sıcaklıkta 4.01, 30+l°c sıcaklıkta 3.31 gün, T. embryophagum ' da da sırasıyla 3.83 ve 3.33 gün olarak kaydedilmiştir. Gelişme süreleri T. turkeiensis'de 25+l°C sıcaklıkta ortalama 12.45, 30+l°C. sıcaklıkta 10.46 gün, T. embryophagum ' da da sırasıyla 12.61 ve 10.38 gün olarak bulunmuştur. Parazitlenen yumurta ve meydana gelen birey sayısı bakımından parazitoid türü, sıcaklık, konukçu yoğunluğu birbirini bağımlı olarak etkilemiştir. Her iki türde deIV parazitleme ve meydana gelen birey sayısı açısından 25+l°C sıcaklığın daha uygun olduğu görülmüştür. Konukçu (Ephestia kuehniella ve P. interpunctella) tercihi bakımından T. embryophagum ' un T. Turkeiensis 'e göre daha seçici olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Trichogramma embryophagum (Hartig) Trichogramma-'turkeiensis Kostadinov Plodia interpunctella ( Hbn. ) Ephestia kuehniella (Zeller) Biyolojik Savaşım
Özet (Çeviri)
In this study, some biological relations between stored product pest Plodia interpunctel la (Hbn.) and Trichogramma embryophagum (Hartig), T. turkeiensis Kostadinov were investigated. t The experiments were conducted in the laboratory in the climatic chambers at a temperature of 25+i°c, 30+l°C, relative humidity of 60-70 % and a photoperiod of 14 h light per day. It was found out that durations of parasitization and growth of the parasitoids varied according to the temperature studied. In addition, numbers parasitized eggs and individuals obtained varied in the terms of parasitoid species, temperature and host density. Development periods of T. turkeiensis at different temperatures were 12.45, 10.46 days at 25°C and 30°c respectivel ly while these values were 12.61 and 10.38 day forVI T. embryophaqum at the same temperatures. There was an interaction between parasitoid species, temperature and host density in terms of parasitized egg number and developed parasitoid individuals. For both species, 25+i°c was more suitable for parasitization and developed individual. T. embryophaqum was more specific than T. turkeiensis for their host preferences. KEY WORDS: Trichogramma embryophagum (Hartig) Trichogramma turkeiensis Kostadinov Plodia interpunctella ( Hbn. ) Ephestia kuehniel la (Zeller) Biological Control