Plodia interpunctella (Hbn.) (Lep.: pyralidae)'nın değişik besinlerde gelişimi üzerinde araştırmalar
Investigation on the development of Plodia interpunctella (Hbn.) (Lep.: pyralidae) on the various foods
  1. Tez No: 23061
  2. Yazar: NURHAN ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Plodia interpunctella (Hbn.) (Lep.:Pyralidae) 'NIN DEĞİŞÎK BESİNLERDE GBLÎŞİEfc ÜZBRİNDE ARAŞTIRMALAR Nur ten ALTINDAĞ Ankara üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Ana bilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Avni UĞUR 1992, Sayfa: 31 Jüri : Doç.Dr.Avni UĞUR Prof.Dr.M.Bmel ÖEEBN Prof.Dr.Ali DBMtRSOY Bu çalışmada, P.interpunotella buğdayunu, mısırunu, içfındık ve yerfıstığında yetiştirilmiş, bu besinlerin larvanın gelişme süresi, pupa boyu ve ağırlığı, cinsiyetler oranı, ergin iriliği, larva döneminde ölüm oranı ve erginleşme oranı bakımından etkisi araştırılmıştır. Dene meler 27°C sıcaklık ve #60 orantılı neme ayarlı inkübatörde yürütülmüştür. Larva döneminin en kısa sürede tamamlandığı besin mısırunudur. içfındık ve yerfıstığı arasında fark görülmemiştir. Sn uzun süre ise buğdayununda elde edilmiştir. Pupa boyu ve ağırlığı bakımından besinler arasında fark gözlenmemiştir. Pupa süresi en kısa süren besin yer fıs tığıdır. Mısırunu ve içfındık aynı etkiyi göstermiştir. Buğdayununda ise bu evre en uzun sürede tamamlanmıştır. Ergin iriliği ve cinsiyetler oranı bakımından besinler arasında önemli düzeyde farklılık yoktur. Larvada ölüm oranının en yüksek olduğu besin buğdayunudur. Diğer üç besin arasında fark görülmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Plodia interpunctella, biyolojisi, gelişimi, besinlerin etkisi.
Özet (Çeviri)
iî ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE DEVELOPMENT OP Plodia interpunotella (Hbn.) (Lep.:Pyralidae) ON THB VARIOUS POODS Nurten ALTINDAĞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervision Assoc.Prof.Dr.Avni UĞUR 1992, Page: 31 Jury. : Assoc. Prof.Dr.Avni UĞUR Prof #Dr.M»Siael ÖKTBN Prof.Dr.Ali DEMtRSOY In this study, P. interpunotella reared with wheat flour, jnaise flour, hazelnut and groundnut and effects of these food on the time of larval development, pupae weight and length, sex ratio, adult size, death ratio at larval stage and ratio of adult formation were investigated. Experiments were carried at in an incubator adjusted to 27°C and 60 $> r.h. The shortest period of larval development took place with maise flour. There was not any differences between hazelnut and groundnut. The largest period was on wheat flour. No difference on pupal lenght and weight was observed between various foods. The shortest period of pupal stage was on groundnut. Maise flour and hazelnut showed the same trend. This period was completed at the maximum duration on wheat flour. No difference was observed on adult size and sex ratio among the foods. Maximum rate of mortality was on wheat flour while there was not a significant difference among the other three foods. KEY WORDS: Plodia interpunotella.Indianmeal moth, biology, development, foods* effects.