Pozantı (Adana) ilçesi makrofungusları
The macrofungı of Pozantı (Adana) dıstrıct
- Tez No: 346456
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma 2010-2012 yılları arasında Pozantı yöresinin makrofunguslarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Arazi ve laboratuar çalışması sonucu, iki Divizyo ve 38 Familyaya ait 116 takson belirlenmiştir. Bunlardan dört Familya ve dört takson Ascomycota?ya, 34 Familya ve 112 takson ise Basidiomycota?ya aittir. En fazla taksona sahip familyalar şöyledir; Agaricaceae 19, Tricholomataceae 17, Inocybeceae yedi, Strophariaceae yedi, Mycenaceae beş ve Polyporaceae beş taksondan oluşmaktadır. Diğer familyaların tür sayıları beşin altındadır. Belirlenen taksonlardan, Lycoperdon lambinonii Demoulin, Conocybe mesospora Kühner ex Watling, Pholiotina striipes (Cooke) M.M.Moser, Cortinarius latus (Pers.) Fr., Rhodocybe nitellina (Fr.) Singer, Antrodia ramentacea (Berk. & Broome) Donk, Leucogyrophana romellii Ginns., Diplomitoporus flavescens (Bres.) Doma?ski, Alutaceodontia alutacea (Fr.) Hjortstam & Ryvarden, Hebeloma sordidum Maire, Tricholoma gausapatum (Fr.) Quél. ve Tulasnella violea (Quél.) Bourdot & Galzin ülkemiz için ilk kez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out from 2010 to 2012 in order to determine macrofungi distribution of Pozantı district. As a result of the field and laboratory studies, 116 taxa belonging to two Divisio and 38 Families have been identified. Of them, four Families and four species belong to Ascomycota, and 34 Families and 112 species belong to Basidiomycota. The largest families are Agaricaceae 19, Tricholomataceae 17, Inocybeceae seven, Strophariaceae seven, Mycenaceae five and Polyporaceae five for each. The other Families have less than five species. Lycoperdon lambinonii Demoulin, Conocybe mesospora Kühner ex Watling, Pholiotina striipes (Cooke) M.M.Moser, Cortinarius latus (Pers.) Fr., Rhodocybe nitellina (Fr.) Singer, Antrodia ramentacea (Berk. & Broome) Donk, Leucogyrophana romellii Ginns., Diplomitoporus flavescens (Bres.) Doma?ski, Alutaceodontia alutacea (Fr.) Hjortstam & Ryvarden, Hebeloma sordidum Maire, Tricholoma gausapatum (Fr.) Quél. and Tulasnella violea (Quél.) Bourdot & Galzin were identified for the first time in Türkiye.