Bakü hava kirlenmesinde SO2'nin rolü ve meteorolojik olaylarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of SO2 roles on air pollution of Baku and relation with meteorological factors
- Tez No: 346457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Bakü Şehir Merkezinde havada bulunan ve hava kirliliğini oluşturan başlıca kirleticilerden kükürt dioksit (SO2) konsantrasyonlarının meteorolojik faktörlerle ilişkisi araştırılmıştır. Tez Bakü merkezinde bulunan ölçüm istasyonlarından Temmuz ? 2012 ve Mart ? 2013 tarihleri arasındaki süre ile derlenen günlük örneklerle gerçekleştirilmiştir. Örneklerde kükürt dioksit analizleri yapılmış, elde edilen konsantrasyon değerleri ile meteorolojik veriler arasındaki ilişkiler istatistik yöntemlerle araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar Bakü Şehir Merkezinde seçilen kirletici konsantrasyonları ile meteorolojik faktörlerden sıcaklık, nem, basınç, yağış ve rüzgâr arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The relation of meteorological factors with sulfur dioxide (SO2) was investigated in this case which are the most harmful air pollutants in Baku City Center. This diploma work was prepaired on a daily basis samples collected from the measurement stations operate in Baku in the period of between July-2012 and January-2013. Analyses of sulfur dioxide samples were obtained and the relations between the obtained concentration values and meteorological data were investigated with statistical methods. The achieved results indicate a relation between the selected pollutant concentrations and the meteorological factors such as temperature, humidity, pressure, wind and rain in Baku city center.