Nüfus artış hızını etkileyen faktörler
Factors affecting the growth rate of population
  1. Tez No: 34646
  2. Yazar: NECLA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ERGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin nüfus artış hızını etkileyen bazı sosyal ve ekonomik faktörler 1927 yılından 1990 yılma kadar olan dönem için incelenmiştir. Bu incele me sonucunda nüfus artış hızım etkileyen en önemli faktörün Toplam Doğurganlık Hızı olduğu belirlenmiştir. Buna göre illerin (73 il) Toplam Doğurganlık Hızı bağımlı değişken, bu hızı etkileyen bazı sosyal ve ekonomik göstergeler ise açıklayıcı değişken alınarak çoklu regresyon çözümlemesi yapılmıştır. Değişken seçiminde ise adımsal (stepwise) metodundan yararlanılmıştır. Sonuçta Toplam Doğurganlık hızını en iyi açıklayan model elde edilmiştir. Bu modele göre en önemli açıklayıcı değişken olan okuma-yazma bilmeyen kadın nüfusun oranıdır. Bu oran arttıkça doğurganlık Hızının da yükseldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, social and economic factors affecting the growth rate of popula tion, in Turkey are discussed between the years 1927 and 1990. From the result of discussion, the most important factor affecting the growth rate of population is found as Total Fertility Rate. Thus, Total Fertility Rate by provinces (73 provinces) as dependent variable and some social and economic indicators affecting Total Fer tility Rate as explanatory variables are analysed by (multiple regression analyses). The method of stepwise is used for selecting variable. As a result, it is found the best model explaining the Total Fertility Rate. According to the model, the most im portant explanatory variable is the ratio of illiterate female population. It is obser ved that when it increases the Total Fertility Rate increases. n