Kentsel peyzaj - sürdürülebilirlik - kent silüeti: Edirne tarihi çekirdeği
Urban landscape-sustainability-city silhouette: The historic core from Edirne
  1. Tez No: 346467
  2. Yazar: BESTE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDAN ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Edirne yıllar boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış,çeşitli kültürleri içinde barındırmış ve birçok tarihi esere sahip bir kenttir. Kentin önemli imaj öğeleri olan bu eserlerin birçoğunun günümüze ulaşmış olması kent için özellikli bir durumdur. Edirne'nin kimliğini oluşturan bu imajların ve kente kattıkları silüetin kentsel değişim süreci içinde korunması ve sürekliliğinin sağlanması çok önemlidir. Kentsel Peyzaj ? Sürdürülebilirlik ? Kent Silüeti: Edirne Tarihi Çekirdeği başlıklı bu tez çalışmasının amacı, kentin önemli imajlarından olan eşsiz konumu ile kentin her noktasından görünen Selimiye Camii ile Üç Şerefeli Camii ve Eski Camii nin farklı bakış noktalarından (kente giriş noktalarından, kentsel peyzaj alanlarından, nehirler üzerinden ve iç peyzaja yönelik olarak lineer akslardan) mevcut silüetlerinin durumunun belirli bir yöntemle saptanması ve bu bakış noktalarından imajların silüetlerinin iyileştirilmesine ilişkin öneriler getirilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde, konuya ilişkin genel bir giriş yapılarak, araştırmanın amacı veönemi belirtilmiştir. İkinci bölümde, kaynak araştırmaları yapılarak kentsel peyzaj, kentsel imaj, kentin imajını ve peyzajını oluşturan en önemli özelliklerden biri olan kent silueti açıklanarak, bu kavramların sürdürülebilirliğinin sağlanmasına ilişkin kriterler belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma alanının tanımı yapılarak araştırmada kullanılan materyaller belirlenmiş, silüetin değerlendirilmesi için bir yöntem önerisi geliştirilerek nasıl uygulandığı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, araştırma bulguları sunularak silüetin değerlendirilmesi için oluşturulan tablolar ve her üç camii için yapılan analizler sunulmuştur. Beşinci bölümde ise yapılan bütün analiz çalışmaları doğrultusunda elde edilen veriler ile literatür incelemelerindeki kriterler dikkate alınarak Edirne kent silüetine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, kent silüetinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik kent için genel ve değerlendirme noktalarının bulunduğu alanlara ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the years, Edirne has hosted a variety of cultures, been home to many civilizatiıns and is a city with many historical monuments. It is a featured property for these important elements of the city to have survived. The protection and continuity of the identity of the images of Edirne and the silhouette it has added to the city is very important during the process of urban change. The aim of this thesis named