2-merkaptobenzoksazol, 2-merkaptobenzotiyazol ve 2-merkaptobenzimidazol türevi bileşiklerin sentezi ve bu bileşiklerin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz aktivitelerinin incelenmesi
Sythnesis of 2-mercaptobenzoxazole, 2-mercaptobenzothiazole and 2- mercaptobenzimidazole derivates and researching these molecules acetylcholinesterase and buthyrylcholinesterase activities
- Tez No: 346466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN RIZA FERHAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmada; 2-merkaptobenzoksazol, 2-merkaptobenzotiyazol ve 2-merkaptobenzimidazol bileşiklerinin; tiyoester ve tiyoeter türevleri sentezlenmeye çalışıldı. Tiyo ester türevlerini elde etmek için akriloilklorür, 4-pentenoilklorür ve 10-undekenoilklorür bileşikleri açilklorür olarak, tiyoesterleri elde etmek amacıyla da allilbromür, propanol ve benzilklorür kullanıldı. Sentezlemeyi hedeflediğimiz 18 bileşikten tiyoeter türevi olan dokuzu başarıyla sentezlenip elde edilen ürünlerin yapıları 1H ve 13C NMR?ları alınıp literatür değerleriyle kıyaslanıp doğrulandı. Bununla birlikte Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan galantaminin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzim inhibisyon aktivitesi ile kıyaslamak üzere sentezlenen bu dokuz bileşiğin ve üç adet başlangıç maddesinin enzim inhibisyon aktiviteleri incelenmiştir. Aktivitesi incelenen bileşiklerden 2-(alliltiyo)benzimidazol, 2-(propiltiyo)benzimidazol ve 2- (benziltiyo)benzimidazol bileşiklerinin enzim inhibisyon aktivitelerinin galantamine yakın olmasından dolayı Alzheimer tedavisinde kullanılabilecek potansiyel bileşikler olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to synthesise thioesther and thioether derivates of 2- mercaptobenzoxazole, 2-mercaptobenzothiazole and 2-mercaptobenzimidazole. For producing thioesther derivates, we used acyryloylchloride, 4-pentenoylchloride and 10- undecenoylchloride; for producing thioethers we used allylbromide, propanol and benzylchloride. We aimed for 18 compounds; but we could synthesise 9 of them succesfully. The products? structures verified with 1H ve 13C NMR which are given in previous studies. Also we investigated these 9 compounds? acetylcholinesterase and buthyrylcholinesterase inhibition activities and starting materials? activities for comparing with galantamine which is used for cure of Alzheimer disease. 2-(allylthio) benzimidazole, 2-(propylthio)benzimidazole and 2-(benzylthio)benzimidazole?s inhibition activities are very close to galantamine and for this reason we think these compounds can be used for cure of Alzheimer disease potentially.