Emülsiyon kırınımı yöntemi uygulayarak bitkisel yağlarda çinko ve kadmiyumun alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini
Determination of zinc and cadmium in edible oils by flow injection faas after extraction induced by emulsion breaking procedure
- Tez No: 346472
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAKIRCIOĞLU KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, çeşitli bitkisel yağlarda (kanola, mısır, fındık, zeytin ve ayçiçeği yağı) bulunan çinko ve kadmiyum elementlerinin akış enjeksiyonlu (FI) alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) ile tayin öncesi zenginleştirilmesi/ayrılması için emülsiyon kırınım yöntemi (EIEB) geliştirilmiştir. Emülsiyon oluşumu için, bitkisel yağ numunelerine asidik sürfaktant çözeltisi (Triton X-114) ilave edilmiş ve emülsiyon kırınımı için çözeltiler 80 0C? ye kadar ısıtılmıştır. Emülsiyon kırınımından sonra sulu faz çözeltisi toplanmış çinko ve kadmiyum konsantrasyonu FI-FAAS ile tayin edilmiştir. Ekstraksiyon verimini etkileyen çeşitli parametreler (sürfaktant tipi ve konsantrasyonu, nitrik asit konsantrasyonu, emülsiyon kırınım zamanı ve sıcaklığı gibi) yöntemin optimizasyonunda göz önünde bulundurulmuştur. Bunlara ilaveten, yöntemin performansını etkileyen akış enjeksiyon şartları da incelenmiştir. Sulu inorganik ve yağ-bazlı organik standart çözeltiler kalibrasyon için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, a new procedure using extraction induced by emulsion breaking (EIEB) procedure has been developed for extraction/preconcentration of zinc and cadmium in various edible oils (canola oil, corn oil, hazelnut oil, olive oil, and sunflower oil) prior to its determination by the single line flow injection (FI) flame atomic absorption spectrometry (FAAS). Emulsions were prepared by mixing edible oil samples with an acid surfactant solution (Triton X-114) in order to form stable water-in-oil emulsion followed by breaking of the emulsion by heating. After the emulsion breaking, the aqueous phase was collected and used for zinc and cadmium determination by FI-FAAS. The optimization of the procedure was performed by investigating the influence of different parameters that could affect the extraction efficiency such as the type and concentrations of surfactant, the concentration of nitric acid, and the other operational conditions (emulsion breaking time and temperature) for extraction. In addition, the flow injection conditions affecting the analytical performance of the procedure were studied. Aqueous standard and oil-based standards were added to the emulsions for calibration.