İnce cidarlı kompozit kirişlerin statik ve dinamik analizi
Static and dynamic analysis of thin walled composite beams
- Tez No: 346473
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER TIMARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada açık veya kapalı herhangi bir kesite sahip ince cidarlı kompozit kirişlerin çeşitli yükleme koşulları altında statik ve dinamik analizini yapabilen bir sonlu elemanlar yazılımı geliştirilmiştir. Hesaplamalarda kullanılan analitik model kompozit malzemelerde oluşabilecek uzama-kayma, uzama-eğilme, eğilme-burulma bağlılıklarını ve çarpılma davranışını dikkate almaktadır. Geliştirilen özel bir algoritma ile tek hücreli herhangi bir kesite sahip kirişin mekanik özellikleri hesaplanmaktadır. Analitik modelin çözümü yer değiştirme temelli sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Geliştirilen yazılım ile çeşitli kesitlere sahip ince cidarlı kompozit kirişler incelenmiş, bulunan sonuçlar daha önce yapılan çalışmalarla ve çeşitli sonlu elemanlar yazılımları sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this study a finite element software is developed for static and dynamic analyses of arbitrary open or closed cross-section thin walled composite beams under different loading conditions. The analytical model takes into account extension-shear, extension-bending, bending-twist couplings which can occur in composite materials and warping behavior. With a algorithm developed the mechanical properties of any beam which has single cell arbitrary cross-section can be calculated. Analytical is model solved with displacement based finite element method. Thin walled composite beams having several cross-sections are investigated with the software developed, the results obtained are compared with previous studies and the results of other finite element software.