2-merkptobenzoksazol, 2-merkaptobenzotiyazol, 2-merkaptobenzimidazolün türevlendirilmesi ve metal komplekslerinin oluşturulması
Sythnesis of 2-mercaptobenzoxazole, 3-mercaptobenzothiazole and 2-mercaptobenzimidazole derivates and constitute these molecules' metal complexes
- Tez No: 346474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Benzoksazol, benzotiyazol ve benzimidazol bileşiklerinin bir çok kematerapötik etkisi olduğundan dolayı, bu bileşiklerle çalışmayı hedefledik. 2-merkaptobenzoksazol, 2-merkaptobenzotiyazol ve 2-merkaptobenzimidazol bileşiklerini dibromobütan türevleri ile reaksiyona sokarak yeni 9 yeni bileşik sentezledik. Bu bileşiklerin ATR, 13Cve 1H NMR spektrumlarını alarak, yapıları kanıtlamaya çalıştık. Daha sonra elde edilen ligantlardan 1,4-bis(benzoksazol-2-iltiyo)bütan, 1,4-bis(benzotiyazol-2-iltiyo)bütan ve 1,4-bis((1H-benzimidazol-2-il)tiyo)bütan kompleks sentezinde ve metal ekstraksiyon testlerinde kullandık. Metal komplekslerinde PdCl4 kullanılmıştır. Metal komplekslerin doğrulanması amacıyla TG; metal ekstraksiyon testlerinin yorumlanmasında AAS cihazlarından faydalanılmıştır. Bunlara ek olarak tüm ligantlar üzerinde biyolojik aktivite, çeşitli bakteri ve mantarlarda bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
For having lots of chemotherapeutic effects, we aimed for working on benzoxazole, benzothiazole and benzimidazole derivates. 2-Mercaptobenzoxazole, 2-Mercaptobenzothiazole and 2-Mercaptobenzimidazole were derivated with dibromobutane derivates and gave us 9 new compounds. We tried to explain their stuructures with ATR, 13C and 1H NMR. After that we used 1,4-bis(benzoxazole-2-ylthio)butane, 1,4-bis(benzothiazole-2-ylthio)butane and 1,4-bis((1H-benzimidazole-2-yl)thio)butane for complex synthesis and metal extraction tests. PdCl4 was used for metal complexes. Proving metal complexes TG, AAS was used for explaining metal extraction tests. In addition; all ligands were tested for biologic activity.