Hypecoum procumbens L. bitkisinden alkaloidlerin izolasyonu, yapılarının aydınlatılması ve asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz inhibisyon aktivitelerinin (Anti-Alzheimer) incelenmesi
The isolation and structure elucidation of alkaloids from Hypecoum procumbens L. and investigation of acatylcholinesterase and butrylcholinesterase (Anti-Alzheimer) inhibition activities
  1. Tez No: 346481
  2. Yazar: ÖZLEM GENÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında Hypecoum procumbens L. bitkisinin kimyasal bakımdan incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bitki EtOH içinde 2 hafta bekletilmiştir. Daha sonra bitki ekstresi su ile seyreltilerek sırası ile hekzan, diklorometan ve etil asetat ile ekstrakte edilmiştir. Elde edilen bu fraksiyonların ince tabaka kromatografileri yapılmıştır. Maddelerin bu fraksiyonlardan eldesinde çeşitli kromatografik yöntemlerden yararlanılmıştır. H. procumbens bitkisinin diklorometan ekstresinden toplam dört alkaloid bileşiği izole edilmiştir. Bileşiklerin yapı tayininde IR,UV,H-NMR,C-NMR,DEPT,HMBC,COSY,ESI-MS gibi spektroskopik tekniklerden yararlanılmıştır.Bileşikler literatür ile kıyaslanarak kesin sonuca varılmıştır.Bulgular ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,the chemically investigation of Hypecoum procumbens L. was aimed.For this purpose,the plant material was soaked in EtOH for two weeks.Then EtOH extract was diluted with water and fractionated with hexane,dicholoremethane and ethyl acetate,respectively.TLC chromatography was performed these fractionated. Four alkaloids were isolated from dichloromethane extract of H.procumbens the structure determination of the compounds achieved by spectral methods such as IR,UV,H-NMR,C-CNMR,DEPT,HMBC,COSY,ESI-MS and also by comparing their spectral data to those of literature values. The results were discussed.