Çelik köprülerde kullanılan ASTM A709 50w(345w) çeliğinin özellikleri ve kaynak performansları
Material properties and welding performance of ASTM A709 50w (345w) steel used in steel bridges
- Tez No: 346482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kimyasal bileşim ve ısıl işlemler çeliğin fiziksel, kimyasal ve mekaniksel özellikleri üzerinde etkilidir. Bu husus çeliğe uygulanacak kaynak tipleri ile doğrudan ilişkilidir. Kaynak çelik köprülerin en önemli unsurlarından biridir. Çelik köprülere standartlara uygun kaynak tiplerini, uygulama yöntem ve tekniklerini uygulamak önemlidir. Çelik köprülerin çok çeşitleri vardır. Basınç, çekme, dinamik kuvvetler ve dış tesirler gibi fiziksel ve mekaniksel zorlamalara maruz çelik köprüler için en uygun malzeme seçimi, kaynak teknikleri ve kaynak testleri önemlidir. Bu çalışmada, çelik köprülerde kullanılacak malzemelerin özellikleri, sınıfları, şartnameleri, imalat ? kaynak standart tanımlamaları ve testlerine yer verilmiş, çelik köprülerin inşasında kullanılacak ?ASTM-A709 50W(345W) çeliğinin özellikleri ve bu çeliğin kaynak performansını incelemek adına numune parça kaynatılarak tahribatlı ve tahribatsız testler yapılmış ve test sonuçları değerlendirilmiştir. Çelik malzemelerin seçimi ve uygulanmasında Avrupa?da (EN) ve Amerika Birleşik Devletleri?nde (ASTM) normları esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical composition and heat treatments are effective on the physical, chemical and mechanical properties of the steels. This matter is directly related with the welding types to be applied. Welding is one of the most important component of steel bridges. It is very important to perform approriate welding type, welding method and technic. There are many types of steel bridges. It is very critical to choose most appropriate material, welding types and their tests for the steel bridges which are under mechanical and physical stresses like compression, tension, dynamic forces and other exterior effects. In this study, types, properties and specifications, manufacturing ? welding standard identification and tests of the materials, which are used in steel bridges, have been explained, and in order to investigate the welding performance of ?ASTM A709 50W(345W)? steel, which is used in the construction of the steel bridges, a sample has been prepared, welded and destructive and non-destructive tests has been performed on it. Steel choosing and application reference codes are EN in Europe and ASTM in USA