Kırsal konutlarda sürdürülebilirlik kriterlerinin belirlenmesine yönelik bir yöntem: Edirne örneği
A method devoted to the determination of sustainability criteria for rural dwelling: the example of Edirne
- Tez No: 346487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KOMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Türkiye de Cumhuriyetin ilanından bu yana farklı dönemlerde yerleşme planlaması, tip proje uygulamaları, kırsal yerleşmelerin planlanmasına ilişkin yarışmalar gibi pek çok yerleşme ve konuta ilişkin pek çok kırsal kalkınma stratejisi ortaya konmuştur. Bunların bir kısmı gerçekleştirilebilmiş ancak sürekliliği sağlanamamış, bir kısmı ise sadece kâğıt üzerinde kalmıştır. Kırsal konutlar, bulundukları coğrafya içinde yerleşimle ve doğayla uyumlu olarak bilinmektedir. Gelişen teknoloji, artan refah düzeyi ve sosyo-kültürel yapılardaki değişimlerle kırsal konutlar da bir değişim ve dönüşüm süreci içine girildiğini göstermektedir. Bu değişimler kırsal yerleşimlerde fiziksel ve sosyokültürel anlamda karmaşaya neden olmaktadır. Kırsalda yaşam kalitesinin fiziksel anlamda belirgin biçimde ortaya çıktığı yer de konut?tur. Barınma ihtiyacının en önemli unsurlardan biri olduğu düşünülürse kırsal konutların sürdürülebilirliği ve sürdürülebilir kırsal kalkınmadaki yeri anlaşılabilmektedir. Bu nedenle kırsal yerleşimlerde kırsal kalkınmanın sürdürülebilirliğinin sağlanması öncelikle doğru tespit ve doğru uygulamalarla sürdürülebilir konut sağlamaktan geçmektedir. Kırsal konutların sürdürülebilir olabilmesi için sürdürülebilirliğe etki eden kriterlerin doğru tespit edilebilmesi gerekmekte, bu kriterler dikkate alınarak planlamaların yapılması sağlanmalıdır. Son dönemlerde sıkça karşılaştığımız sürdürülebilirlik kavramıyla birlikte ele aldığımız kırsal konutun sürdürülebilirliği tez çalışma konumuzu oluşturmaktadır. Toplam dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi, kapsam ve sınırlılıkları ortaya konmaktadır. İkinci bölümde; tez çalışma konusu ile bağlantılı yurtiçi ve yurtdışı temel kavramlar, çalışmalar ve yaklaşımlar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde; tez çalışması kapsamında planlanan yöntem ve yöntemin gelişim adımları ele alınmaktadır. Bu yöntemle gerçekleştirilen anket çalışmasının araştırma ve inceleme verileri, verilerin değerlendirilmesi, karar aşaması ortaya konmaktadır. Tezin dördüncü bölümünde kavramsal çerçeveye dayandırılarak geliştirilen modelin uygulanması sonucunda elde edilen bulgular ışığında genel bir sonuç ve değerlendirme verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, a number of rural development strategies about settlement and dwelling such as competitions concerning settlement planning, typical project applications, planning of rural settlement have been introduced in different periods since the proclamation of the republic. Some of them have been carried out but couldn?t have been maintained, as to others haven?t got beyond the planning stage. Rural dwellings are known to be compatible with the settlement and the nature in the geography they are situated. With the developing technology, increasing level of welfare and changes in the socio-cultural structure, rural dwellings have also shown that there has begun a period of change and development. These changes cause physical and socio-cultural conflict in rural settlement. In rural areas, houses are places where the quality of life appears distinctly in a physical sense. Since it is considered as one of the most important elements of the need for sheltering, maintainability of rural dwellings and its role in sustainable rural development can be understood better. For this reason, providing sustainable rural development in rural settlement can be achieved by providing sustainable dwellings through proper determination and proper application at first. In order that rural dwellings can be sustainable, criteria that affect the maintainability is needed to be determined precisely and planning should be provided regarding these criteria. The topic of this study is sustainability of rural dwellings that is handled together with the concept of sustainability we often come across recently. This study consists of four parts. The aim, method, content and restrictions of the study are introduced in the first section. In the second part of the study, national and international basic concepts, studies and approaches related to the topic are dealt with. The method which is planned within the scope of this work and developmental stages of this method are covered in the third part. Research data obtained through a survey study that is carried out using this method, the data evaluation and the decision phases are also presented in this part. In the last part of the study, a general result and evaluation are offered in the light of findings obtained as a result of applying the model developed on the grounds of the conceptual framework.