Sertifikasyona dayalı sürdürülebilir yapı üretim sürecine ilişkin Türkiye koşullarına uygun modele yönelik sistem yaklaşımları
Model oriented system approaches appropriate for Turkey circumstances related to certification-based sustainable construction manufacturing process
  1. Tez No: 346486
  2. Yazar: İLKER SALİH CANITEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EŞSİZ EREN, PROF. HAKKI ÖNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Dünya genelinde, atmosferdeki sera gazı emisyonlarındaki artışa bağlı olarak, etkileri gün geçtikçe daha çok hissedilen, küresel ısınma sorunu, doğanın kendini yenileyebilme yeteneği sınırlarını zorlayarak, yaşamı olumsuz etkileyecek düzeye ulaşmıştır. Bunun temel nedeni, her alanda yürütülen üretim faaliyetlerindeki, bilinçsiz kaynak tüketimi ve atıklara bağlı ekolojik kirlenmedir. İnsanoğlu, yaşamını sürdürebilmek adına, doğal-yapay kaynakları, akılcı biçimde kullanarak, kontrollü biçimde tüketmek, gereksinimleri doğrultusunda biçimlendirdiği yapay çevreyi, doğal çevreyle uyumlu hale getirmek zorundadır. Yapı üretim süreci, planlama-tasarım, üretim, kullanım ve geri dönüşüm evreleriyle uzun bir zaman diliminde yürütülen faaliyetleri içererek, önemli miktarda doğal-yapay kaynağın tüketilmesine neden olmaktadır. Yapı yaşam döngüsü kapsamında yürütülecek faaliyetlerin, sürdürülebilir gelişme ve çevre dostu üretim, kavramlarıyla örtüşen, etkin kaynak ve proje yönetimiyle üretim-üründe kalite yaklaşımlarıyla yönlendirilen, bilinçli ve kontrollü nitelikte olması gerekmektedir. Bu düşünceyle, dünya genelinde yapı üretimi alanında sertifikasyon çalışmaları gündeme gelmiş ve Leed, Breeam, SbTool, Casbee gibi sistemler, geçerliliği kabul görerek uygulanmaya başlamıştır. Ancak, bu sistemlerin, hedefledikleri başarı düzeyine ulaşmalarının, üretimin gerçekleşeceği ülkelerin, yapı üretim alanlarına özgü şartlara uygun biçimde, güncellenerek uygulanmalarıyla mümkün olacağı yeni yeni anlaşılmaktadır. Bu çalışma ile; dünya genelinde uygulanmakta olan, Leed, Breeam, SbTool, Casbee gibi sertifikasyon sistemleri incelenerek, Türkiye?de yapı üretim alanına özgü şartlarda, yeterli çözümler sunabilecek sertifikasyon sistemi için, değerlendirme ölçütlerinin geliştirilmesine çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
All around the world, living species are negatively affected by threats like global warning problem, natural renewal problem and green house gases, which are increasing the carbon-dioxide level. The basic reasons for that is ecological pollution caused by the mass production facilities, unconscious consumption, and pollution due to unfiltered wastes. Human kind is supposed to adopt not only the consumption and production of natural sources but also the ones that are artificially produced, so that it can survive. The building construction process, which has an important role on shaping the environment, leads to an essential consumption of natural and artificial resources. That?s why, the building construction process should be carried out in a conscious and control way, so that sustainable development, environment-friendly production, effective resource management, project management, quality in consumption and production is available and supplied in accordance. As a result of the above mentioned idea, certification studies in the field of building construction started to be discussed worldwide. Some certification systems like Leed, Breeam, SbTool, Casbee were assessed as valid ones and started to be applied in many countries. However, the success of these systems is possible when the conditions for building areas, the country where production takes place, and updating applications are convenient. This study aims to put forward an efficient certification system in Turkey, like the ones applied in the world (Leed, Breeam, SbTool, Casbee) by assessing and developing the related criteria.