Yolcu uçaklarında kabin içi tasarımın tarihsel gelişimi ve güncel kabin içi mekân düzenlemelerinin incelenmesi
A review for historical development and contemporary applications of passenger aircraft interiors
  1. Tez No: 346496
  2. Yazar: BARIŞ KARAYAĞMURLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Ulaşım, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Transportation, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hava taşıtları ve hava yolcuğu geçen yüzyılın en büyük gelişme gösteren alanlarındandır. Geçen yüzyılın başlarında sadece kısa mesafeli uçuşlarla başlayan hava taşımacılığı yaşanan dünya savaşları sonrasında talep patlaması ve teknolojinin gelişimi sayesinde bugün hemen herkesin faydalanabildiği bir ulaşım şekli haline gelmiştir. İlk yolcu kabinleri, basit hacimlerin içine yerleştirilmiş koltuklardan ibaretti, insanoğlunun daha ileriye gitme ve daha iyisini geliştirme dürtüsü sayesinde kabinlerde koltukların konforları artmış ve zamanla diğer konfor unsurları eklenmiştir. Uçakların güçlerinin ve seyir irtifalarının artması basınçlandırılmış kabinlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Basınçlandırılmış kabinler sayesinde sağlanan konfor seviyesi büyük ölçüde gelişmiştir. Özellikle ikinci dünya savaşından sonra ortaya çıkan kıtalar arası seyahat talebi patlaması, yeni tekniklerin ve jet motorlarının hava ulaşımında kullanılmasını sağlamıştır. Kısa mesafeli uçuşlar içinde jet motorlu uçakların kullanılmaya başlanması ulaşım sürelerini kısaltmıştır. Seyahat süreleri kısalmış olsa da yolcuların kabin içi fiziksel beklentilerinde artış olmuştur. Daha sonları ortaya çıkan geniş gövdeli uçaklar ile birlikte kabin içinde sunulabilen fiziksel konfor imkânları artış göstermiş ve günümüzün modern yolcu uçaklarının ilk örnekleri hizmete başlamıştır. Yolcu uçaklarının yanı sıra iş jetleri de gelişen teknoloji sayesinde daha ekonomik işletim maliyetleri ve üstün kabin içi özellikleriyle çok sayıda kullanıcıya hizmet etmeye başlamıştır. Kısa sürede bu kadar gelişim gösteren uçak ve kabin içi teknolojilerini içeren konsept çalışmaları da şimdiden popüler bir tasarım konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada gelişen kabin tasarımları, uçak tiplerine göre kabin tipleri ve gelecekte gerçekleşmesi beklenen tasarımlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Aircraft and air voyage showing the biggest improvement at the last century. At the beginning of the last century, flights began only for short-haul transport. After world wars air travel demand booms. The development of technology made air travel accessible for everyone. First airliners cabins was simple bodies as built by consisting passenger seats. by the instinct to go further and making the better, passenger seat comfort has increased and other comfort elements located in cabin environments. New powerful engines provide increasing of service ceiling and bring about pressurized cabins. Comfort level of cabins greatly improved by pressurization. After the second world ward booming of demand for intercontinental travel,started use of new techniques and jet engines for passenger aircraft Use of jet engines also for short-hauler airplanes reduce the spent time for travel. Although shortened travel times physical expectations of passengers increase. Later with wide-bodied aircraft that can be offered increased opportunities for physical comfort, and the first examples of modern passenger aircraft began service. As well as a more economical operating costs thanks to the evolving technology and superior service of features in-cabin started to make accessible business jets for many persons. Fast development of aircraft and interior cabin technologies cause a popular design issue, future concepts. In this thesis, development of cabin environments, the types of aircraft cabins and designs are expected to be realized in the future will be examined.