Kentsel kimlik bağlamında kentsel tasarım rehberlerinin irdelenmesi (İzmir-Kemeraltı Tarihi Kent Merkezi örneği)
Evaluation of urban design guidelines in the context of urban identity (İzmir-Kemeralti Historical Center)
  1. Tez No: 346497
  2. Yazar: DİDEM ŞALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çevresel bilinç, sosyal eşitlik ve ekonomik canlılığın sağlanabilmesi için kentsel tasarım pek çok disiplini bir araya getirmektedir. Kentsel tasarım planlama ve ulaşım politikaları, mimari tasarım, ekonomik kalkınma, peyzaj gibi konularla sıkı bir ilişki içinde olmalıdır. Bu ilişkinin sağlam olması daha güzel ve yaşanabilir kentsel mekanları doğurmaktadır. Türkiye?deki planlama çalışmalarına bakıldığında daha çok üst ölçeklerde yapıldığı ve kentsel tasarım ile söz konusu kentsel mekanın kimliğinin göz ardı edildiği görülmektedir. Standart planlama çalışmaları da yerleşmelerin kimliğini yok etmekte ve tekdüze dokuların varlığını artırmaktadır. Bu aşamada kentsel tasarım rehberleri kentin kimliğini korumakta, yitirilen kimliğin geri kazanımını sağlamakta ve yeni gelişme alanları için de rehber olmaktadır. Bu çalışmada kentsel kimliğin sürdürülebilirliği ve kaliteli kentsel mekanlar için kentsel tasarım kontrolleri ve kontrol mekanizmasının en önemli aracı olan kentsel tasarım rehberlerinin gerekliliği anlatılmaya çalışılmış, bunun için de İngiliz ve Amerikan deneyimi incelenerek, sonrasında Türkiye? de yapılan bir çalışma olarak Kemeraltı Kent Merkezi Canlandırma Projesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban design draws together the many strands of place making environmental responsibility, social equity and economic viability. Urban design is related with planning and transportation policy, architectural design, development economics, landscape and engineering etc. All these relationship is neccesarry for better urban spaces. The planning studies of Turkish settlements are mostly made in upper scales, urban design and unique settlement characters are disregarded. Standard planning studies destroys the identity of setlements and cause uniform spaces. In this case design guidelines help to protect local characteristics or help to improve it. In this study the main idea is to make an understanding that the design control is neccesary for sustainability of local charachteristic and quality of urban spaces. The example was comparison of American and British experience and evaluation of Kemeraltı Design Guide.