Geniş açıklıklı yapılarda sürdürülebilir tasarım
Sustainable design large span structures
  1. Tez No: 346499
  2. Yazar: AYŞEGÜL USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Endüstri devrimin etkisi ile yapılaşma hızla artmış, yapıların ölçeğide, hacmide büyümüştür. Günümüzde yapı hacimleri öylesi büyüklüklere ulamıştır. Bu yapılar kendinden önceki dönemlerin, kent ölçeğinde olan yapılardır. Oldukça yoğun olan ve adeta tekbaşına kent ölçeğinde olan bu yapıların çevreye uyum problemleri oldukça önemlidir. Bu anlamda sürdürülebilirlik açısından en zor ve özellikli yapı türüdür. Özellikle, spor yapıları, hava alanları, endüstri yapılarının tasarım ve uygulama safhalarına sürdürülebilr yaklaşım son derece önemlidir. Yapı maliyeti sadece arsa ve anahtar teslim maliyeti değil, kullanım sırasındaki geri kazanımları da, maliyet olarak görülmelidir. Bu nedenle, yapıların kendi kendine yetebilen sistemler ile yapılması ekonomik, sosyal ve çevresel birçok fayda sağlayacaktır.Çevresine örnek teşkil eden geniş açıklıklı yapılarında; tercih edilecek sütrüktür sistemleri; ekonomik, çağın teknolojisini ve imkanlarını kullanan, depreme dayanıklı, bunun yanı sıra sürdürülebilir tasarlanması dünyamız ve ülkemiz için son derece önemlidir. Yenilenebilir kaynak potansiyeli açısından zengin olan ülkemizde, mimarların; sürdürülebilir tasarım prensiplerini yapı tasarımlarında kullanması ve işverenleri bu yatırıma ikna edebilecek bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Böylece, ekonomik yararın yanısıra doganın korunması ve dogal kaynaklardan gelecek nesillerin de yararlanabilmesi saglanır.
Özet (Çeviri)
The determining the method of this study is considered mainly in five main sections .First Section ; For the determined purpose and the problem, the knowledge is provided via literature and published scans. Determining the identification of the main concepts that form the subject field of the thesis research includes theoretical and practical analysis of the studies on sustainability, sustainable architecture, large span structures, the principles of sustainable design on the large span structures, sustainable worldwide examples of large span structures. Second Section ; The principles of sustainable design, building design systems and evaluation systems within the framework of the conceptual framework of the thesis investigated and developed in the light of the information obtained. Components and sub-components that make up the conceptual framework identified. Third Section ; Large span structures will be an example to the later buildings and were classified and analyzed according to the functions and constructions in the historical process. Fourth Section ; The concepts of sustainability and large span structures are very attentive and meticulous work areas considered and adopted a holistic approach. This approach may be the leading examples of architecture in the world within the framework of the applications and within the scope of evaluation.Fifth Section ; With the thesis, the effects to the urban and environmental problems that large span structures made have been analyzed. Due to the large scale and dense user populations, type of the large span structures must be designed and integrate with the principles of sustainable architectural design. Sample projects in this area have been analyzed within the scope of the thesis.