Yüksek yapıların taşıyıcı sistemlerindeki değişimlerin son dönem örnekleriyle belirlenmesi
Changes in the structural systems of high-rise buildings with the latest examples
- Tez No: 346500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada ilk olarak yüksek yapı tanımları yapılarak yüksek yapıların malzeme kullanımı açısından gelişimi, yüksek yapıların taşıyıcı sistemleri ve sınıflandırılması ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci aşamada yüksek yapıların taşıyıcı sistemlerinde günümüzdeki eğilimlerin belirlenmesi amacıyla, Yüksek Binalar ve Kentsel Yerleşimler Konseyi (Council on Tall Buildings and Urban Habitat-CTBUH) tarafından çalışmanın yapıldığı tarihte dünyanın en yüksek 20 yapısı olacağı öngörülen yapılar incelenip fonksiyon, inşa edildikleri bölge, taşıyıcı sistem ve taşıyıcı sistem malzemesi açısından değerlendirilmiştir. Ardından dünyada yapımı tamamlanmış olan, 200 m ve üzerindeki yüksek yapılar mimari fonksiyon, taşıyıcı sistem ve taşıyıcı sisteminde kullanılan malzeme açısından analiz edilerek, geçmişten günümüze kadar nasıl bir değişime uğradığı ortaya konmuş; buradan yola çıkarak geleceğe yönelik eğilimler konusunda öngörülerde bulunulmuştur. Son olarak da dünyadaki ve Türkiye'deki en yüksek 20 yapı yükseklik, taşıyıcı sistem tür ve malzemesi, kullanım açısından karşılaştırılmış ve sonuç kısmında da ele alınan konuların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, definition, general information about structural system and their materials in the tall buildings is given and the basic classification for tall buildings is presented. In the second phase, to determine tendency in the tall buildings structural system for the future, at the time of this study 20 structures that is estimated by CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat) for the future's tallest structures are examined according to their functions, region, structural system and their material. After that, to examine historical enhancement of archticetural function, structural system and materials of tall buildings, the samples of 200 m height and above completed tall buildings in the world are analized. According to this, tendency in structures for the future are presented. At the end, World's 20 tallest structures are compared, according to their structural system types, materials and usage, with Turkey?s tallest 20 structures and the conclusion of the thesis in which comments are presented.