Cumhuriyet dönemi modernleşmesi: Türkiye'de mimarlık eğitimi reformu bağlamında Ernst Arnold Eglı
Modernization of the republican period: Ernst Arnold Egli in the context of architectural education reform in Turkey
  1. Tez No: 346503
  2. Yazar: NESLİNUR HIZLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİH RECEP AYSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalışmanın amacı, mimarlık eğitiminin, Osmanlı Dönemi?ndeki Batılılaşma hareketlerinden itibaren ele alınıp, Cumhuriyet Dönemi modernleşme projesi kapsamında Güzel Sanatlar Akademisi?nde gerçekleşen mimarlık eğitimi reformu neticesinde günümüze kadar ulaşan mimari eğitim anlayışının değerlendirilmesidir. Tez çalışmasında, ilk iki bölümde, Türkiye?deki mimarlık ortamı, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemi olarak ayrı ayrı ele alınmış, her iki dönemde, devletin içerisinde bulunduğu çağa ayak uydurmak amacıyla Batı?ya yönelmesi ve gerek eğitim gerekse mimarlık alanında Batılı uzmanlardan yararlanılması konusu üzerine gidilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde var olan Hassa Mimarlar Ocağı?ndaki çalışmalardan Cumhuriyet döneminde kurulan mimari meslek örgütlerine, kurumlarına kadar olan süreç ele alınmış, Türkiye?nin tarihsel ve toplumsal gelişim sürecinde geçirmiş olduğu değişikliklerin ve yeniliklerin, mimarlık eğitimine etkisi incelenmiştir. Tezin ?Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Eğitimi Reformu ve Ernst Arnold Egli? şeklinde adlandırılan dördüncü bölümünde, ilk iki bölümün sunmuş olduğu bilgiler ışığında, Türkiye?ye Cumhuriyet döneminde davet edilen ve en uzun süre kalan yabancı uzman mimar Ernst A.Egli'nin mesleki kimliğinin kısaca araştırılmasının ardından, Türkiye'de bulunduğu süre zarfında uyguladığı projeler ve Akademi?de eğitimci olarak gerçekleştirdiği eğitim reformları üzerinde durulmuştur. Daha çok Egli?nin eğitimci kimliğinin incelendiği tez çalışmasında, reformla birlikte Güzel Sanatlar Akademisi'nde yenilenen mimarlık eğitim programı, eklenen ve çıkarılan dersler, Akademi eğitmen kadrosu, mimari proje ve yarışmalar, konferans ve seminerler belgeler ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Sonuç olarak, mimarlık eğitim reformunun Türkiye?deki mimarlık ortamına sağladığı yenilikler değerlendirilmiş, tablo ve görsellerle Egli'nin uyguladığı reform öncesi ve reform sonrası mimarlık ve eğitim ortamı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the sense of architectural education which has extant as a result of architectural education reform at the Academy of Fine Arts within modernization movement in Republican period by discussing as from the westernization movement in Ottoman period. In thesis study, in the first two chapters, architectural environment in Turkey was examined in Ottoman and Republican period separately. In both two period, especially, taking an example by western countries within the aim to keep up with the times and utilization of western experts in education and architectural environment are examined as main subjects. First of all, the process from works of the Hassa Architects? Guild in the Ottoman Empire to architectural trade bodies and institutions which were founded in the Republican period was handled. Also, the effect of Turkey?s changes and innovations has undergone in the historical and social development processes in architectural education were examined. In the fourth chapter of thesis which one referred to as ?Architectural Education Reform in the Academy of Fine Arts and Ernst A.Egli?, in the light of information presented by first two chapters, after investigation of foreign expert architect was invited in Republican period to Turkey Ernst A.Egli?s professional identity briefly, especially focused on the subject that his implemented projects for the duration of his staying in Turkey and education reform works performed at the Academy as an educator. In thesis study, beside examining Egli?s educator identity mainly, renewed architecture education program within reform in the Academy of Fine Arts, added and subtracted courses, educator staff of Academy, architectural projects and competitions, conference and seminars were presented by supporting with documents and photographs. Consequently, changes of architectural environment in Turkey that provided by architecture education reform were evaluated, pre-reform and post-reform environment of architecture and education were compared with charts and visuals.